sekce mladých


ženy v jádře


Evropská nukleární
společnost


Slovenská nukleární
společnost

 
Archiv 2018
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2018
-
MIT Study Calls On Governments To Implement Nuclear-Friendly Policies
- Japan’s Takahama-4 To Return To Service After Four-Month Outage
Na ETE byla zavezena nová modifikace jaderného paliva
V rámci pravidelné odstávky na JE Temelín technici zavezli do aktivní zóny reaktoru druhého bloku 48 palivových článků nové modifikace ?VSA-?.mod.2 z dílny výrobce jaderného paliva TVEL.
Uranium in Namibia
Namibia has two significant uranium mines capable of providing 10% of world mining output. A larger mine is coming into production.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2018
- Hanhikivi-1 Construction Start Scheduled For 2020
- South Africa Puts Plans For New Nuclear Plants On Hold
Prodloužení licence pro JE Pickering až do roku 2028
Kanadský jaderný dozor Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) oznámil, že vydává nové provozní povolení pro elektrárenskou společnost Ontario Power Generation (OPG). Ta jí umožní provozovat jadernou elektrárnu Pickering ještě dalších 10 let.
Uranium in Mongolia
Uranium was produced from the Dornod deposit in Mongolia by Russian interests to 1995. Mongolia has substantial known uranium resources and geological prospectivity for more.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2018
- Polish Cabinet To Approve Updated Nuclear Plan By Year’s End
- Cold Testing Complete At Slovakia’s Mochovce-3 Nuclear Plant
Kdo utiší energetický hlad černého kontinentu?
V Subsaharské Africe vede Čína – staví každou třetí elektrárnu.
Nuclear Power in Mexico
Mexico has two nuclear reactors generating almost 4% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1989.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2018
- India Says It Is Planning To Increase Installed Nuclear Capacity By 15,700 MW
- First AP1000 Nuclear Plant At Sanmen Reaches Full Power
Jaderné palivo odolné proti nehodám
V americkém reaktoru ATR (Advanced Test Reactor) Národní laboratoře v Idahu se právě testuje nový typ jaderného paliva, tzv. palivo odolné proti nehodám (ATF, Accident Tolerant Fuel).
Nuclear Power in Lithuania
Lithuania closed its last nuclear reactor, which had been generating 70% of its electricity, at the end of 2009, due to EU pressure. Electricity was a major export until the closure of Lithuania's nuclear plant.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2018
- UK SMRs ‘Should Get Same Subsidies As Offshore Wind’, Says Independent Review
- Comprehensive Final Testing Underway At Russia’s Leningrad 2-1
Začaly studené a horké zkoušky 2. bloku JE Novovoroněžská II
Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II vstupuje do přípravy ke spuštění, 1. srpna začaly jeho studené a horké zkoušky. První blok této elektrárny v únoru 2017 uvedla ruská korporace pro atomovou energii Rosatom jako první blok generace III+ na světě do komerčního provozu.
Uranium in Kyrgyzstan
Kyrgyzstan has some uranium deposits and has supplied Russia in the past. It hosts a uranium mill which has been treating Kazakh uranium ore on toll basis. It is the focus of remediation work on legacy uranium tailings in central Asia.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2018
- China Sees 12% Increase In Nuclear Generation In First Six Months Of 2018
- UK Nuclear Generation Sees Slight Fall, But Load Factor Remains Highest
Uranium and Nuclear Power in Kazakhstan
Kazakhstan has 12% of the world's uranium resources and an expanding mining sector, producing about 24,560 tU in 2016, but then reducing slightly.
VOICES OF NUCLEAR
is an NGO whose volunteer members are employees and sympathizers of the nuclear industry, independent of any economic, institutional, trade union or political ties.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2018
-
EDF Confirms Cost Increase And Delays Flamanville-3 Fuel Loading By One Year
-
Fuel Loading Begins At Russia’s First Commercial Floating Nuclear Station
Konference v Srní 2018
V letošním roce se uskuteční již 13. ročník konference Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách v obci Srní na Šumavě. Konference se bude konat 16.-18. října 2018.
Navštivte Infocentra a elektrárny Skupiny ČEZ
Hezké počasí vybízí k výletům do hradů, zámků ale i do netradičních industriálních objektů. Jedním z cílů může být i návštěva jednoho z Infocenter a elektráren Skupiny ČEZ.
Myšlenka Norska jako „baterie Evropy“ se zadrhává
Norská vláda pozastavila vydávání licencí na výstavbu dalších podmořských přenosových kabelů. Premiérka Erma Solbergová prohlásila, že její kabinet nebude schvalovat další podmořská vedení, dokud ta již rozestavěná nebudou v provozu a dokud nebude vyhodnocen jejich přínos.
Nuclear Power in Jordan
Jordan imports most of its energy and seeks greater energy security as well as lower electricity prices. The country was aiming to have two 1000 MWe nuclear power units in operation by 2025, but is now considering the use of small modular reactors instead.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2018
-
Ukraine Reactor Using All Non-Russian Fuel For First Time
- Commercial Operation Target For Olkiluoto-3 Is September 2019, TVO Confirms
IYNC 2018
Každé dva roky se koná mezinárodní jaderná konference zaměřená na účast mladých studentů a profesionálů v jaderném oboru IYNC (International Youth Nuclear Congress). Letošní rok se kongres konal v argentinském městě hor a jezer, San Carlos de Bariloche, na území Patagonie.
Ukrajinský dozorný orgán schválil 20leté prodloužení licence třetího bloku Rovenské JE
Ukrajina disponuje celkem čtyřmi jadernými elektrárnami s celkovým výkonem 13819 MW elektrických. Mezi ně patří také nejseverněji v zemi položená elektrárna Rovenská
ÚJV Řež partnerem konference ASME PVP 2018
ÚJV Řež jako jeden ze sponzorů představuje svoje projekty na letošním ročníku mezinárodní technické konference ASME Pressure Vessels & Piping (PVP) v pražském hotelu Hilton.
Nuclear Power in Japan
Japan needs to import about 90% of its energy requirements. Its first commercial nuclear power reactor began operating in mid-1966, and nuclear energy has been a national strategic priority since 1973. This came under review following the 2011 Fukushima accident but has been confirmed.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2018
- Licence Issued For Construction Of Second Reactor At Rooppur In Bangladesh
-
European Court Dismisses Austria’s Objections To Hinkley Point C
V Dukovanech spustili čtvrtý blok
V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak krátkodobou odstávku, kterou do harmonogramu zařadili z důvodu preventivní kontroly ucpávkového bloku jednoho z šesti cirkulačních čerpadel, aby předešli případné závadě na zařízení. V elektrárně jsou tak v provozu všechny čtyři bloky.
Kolská JE bude první ruskou elektrárnou s druhým prodloužením životnosti
Ruský provozovatel jaderných elektráren Rosenergoatom získá licenci od dozorného úřadu Rostechnadzor k provozu 1. bloku Kolské jaderné elektrárny, umístěné v severní části Ruska. Licence opravňuje provozovat elektrárnu po dobu dalších 15 let, tedy až do roku 2033.
Japan's Nuclear Fuel Cycle
Japan has a full fuel cycle set-up, including enrichment and reprocessing of used fuel for recycle. Japan has been a leading country in nuclear R&D, notably with fast reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2018
- China’s Taishan-1 Becomes World’s First EPR To Be Connected To Grid
- Switzerland’s BKW Gets Go-Ahead To Decommission Mühleberg BWR
Nuclear Power in Italy
Italy has had four operating nuclear power reactors but shut the last two down following the Chernobyl accident. About 8% of the electricity consumed in Italy is from nuclear power – all imported.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2018
-
€15Bn Iter Fusion Project Remains On Track For First Plasma In 2025
- China Led Global Nuclear Growth of 1.1% In 2017
Leningradská JE-II vyrobila svou první miliardu kWh elektřiny
První blok jaderné elektrárny Leningradská II, který je nyní v závěrečné fázi spouštění, dodal k 19. červnu 2018 do energetické sítě svou první miliardu kilowatthodin elektřiny (1 TWh). V bloku nyní probíhají testy za plného výkonu a po jejich dokončení bude zahájen jeho komerční provoz.
Nuclear Power in Iran
A large nuclear power reactor is operating in Iran, after many years' construction, and two more are planned. The country also has a major program developing uranium enrichment, which was concealed for many years.
„Kto je kto“ v slovenských organizáciách jadrovej energie
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2018
- Testing Completed As Russia’s Rostov-4 Nears Commercial Operation
-
US Announces $64M In Awards For Advanced Nuclear Energy Projects
Bitva o vliv na ČEZ může skončit rozštěpením společnosti
Prezident Miloš Zeman představil na setkání se zaměstnanci elektrárny Ledvice svou vizi budoucího vývoje energetiky v Česku. „Uvítal bych jednak dva nové bloky v Temelíně, protože, Dane, ten byl přeci původně postaven na čtyři bloky."
Do Třebíče se sjeli příznivci i odpůrci dostavby Dukovan
Dnešního veřejného projednávání záměru stavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany se v Třebíči účastní okolo 200 lidí. Firma ČEZ plánuje postavit u elektrárny jeden až dva další bloky.
Česká republika bude mít deset štěpných jaderných reaktorů!
Už dnes jich má devět - šest energetických v Dukovanech a Temelíně, které vyrábějí elektřinu pro třetinu republiky, dva výzkumné v Řeži u Prahy a jeden školní experimentální na fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Nuclear Power in Indonesia
Indonesia has a greater depth of experience and infrastructure in nuclear technology than any other country in southeast Asia. A 10 MWe experimental nuclear power reactor is planned to be built at Serpong, near Jakarta. Conceptual design has been completed by Russia. Plans for larger units are delayed.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2018
-
Finland’s Olkiluoto-3 EPR To Begin Operation In September 2019
-
Jordan Abandons Nuclear Station Deal With Russia
Arabské země se připravují na konec ropného blahobytu
Blízkovýchodní arabské země, jejichž ekonomiky a tedy i energetiky jsou postavené téměř výhradně na ropě a plynu, se připravují na dobu, kdy tyto zdroje začnou vysychat.
Informace o projektu EDU II
Informace o projektu výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany - referenční technologie, zajištění jaderné bezpečnosti, vztah k životnímu prostředí.
Štafetu ÚJV Řež přebírá Daniel Jiřička
ÚJV Řež, a. s. vede od 11.6.2018 Daniel Jiřička jako předseda představenstva a generální ředitel.
Nuclear Power in India
India has a largely indigenous nuclear power program. The Indian government is committed to growing its nuclear power capacity as part of its massive infrastructure development program.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2018
-
UK Government Begins Negotiations On Wylfa Newydd New-Build Project
-
Finnish Regulator Recommends Government To Approve Olkiluoto-1 And -2
Dne 31.5.2018 zemřel Karel Dach, zakládající člen České nukleární společnosti.
Uzbekistán zvolil lokalitu pro svou první jadernou elektrárnu
Uzbekistán navrhl Rusku, aby postavilo jadernou elektrárnu v Navojském regionu Uzbecké republiky, řekl 30. května novinářům Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.
Na záchranu klímy nepotrebujeme slnečnú a ani veternú energiu – čo je len a len dobre
Nuclear Power in Hungary
Hungary has four nuclear reactors generating about half of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. The Hungarian Parliament has expressed overwhelming support for building two new power reactors, and a contract has been signed for these.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2018
- Hot Functional Testing Complete At Finland’s Olkiluoto-3 EPR
- Fuel Loading And Operation Of UAE’s Barakah-1 Delayed Until 2019 Or 2020
Rusko a Jordánsko budou společně rozvíjet malé jaderné reaktory
Podle nové dohody budou obě země spolupracovat při rozvoji projektu výstavby malého jaderného reaktoru ruského typu v Jordánsku. Dohodu uzavřely Jordánská komise pro atomovou energii JAEC a společnost Rusatom Overseas a navázaly tím na mnohaletou vzájemnou spolupráci v mírovém využívání jaderné energie.
Malý modulární reaktor NuScale
První z amerických projektů malých modulárních reaktorů se blíží k dokončení. Podle zprávy z 30. dubna 2018 prošel projekt NuScale první fází schvalovacího procesu americké jaderné komise (NRC).
Nuclear Power in Germany
Germany until March 2011 obtained one-quarter of its electricity from nuclear energy, using 17 reactors. The figure is now about 12% from seven reactors, while 42% of electricity comes from coal, the majority of that from lignite.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2018
- Containment Dome Installed At China’s Fangchenggang-3 Hualong One Reactor
- Russia’s Floating Nuclear Plant Arrives In Murmansk For Fuelling
Američané zastavili stavbu továrny na MOX palivo
Americký ministr energetiky Rick Perry oznámil americkému kongresu, že nechal pozastavit stavbu továrny na palivo MOX v Savannah River Site. Znamená to problém pro průběh jaderného odzbrojování.
Hüner chystá personální změny ve výboru pro JE
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) chystá personální změny ve Stálém výboru pro jadernou energetiku. Nyní se podle něho požaduje jiný odborný typ lidí, než tomu bylo doposud.
Nuclear Power in France
France derives about 75% of its electricity from nuclear energy, due to a long-standing policy based on energy security. This share may be reduced to 50% by 2025. France is the world's largest net exporter of electricity due to its very low cost of generation, and gains over €3 billion per year from this.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2018
- Czech Republic Has Postponed Decision On New Nuclear
- Japan Announces Ambitious Plans For 20%-22% Nuclear Share By 2030
Výstavbu „jádra“ musíme připravovat bez odkladů
Bude za 17 let k dispozici nový způsob výroby elektřiny? Jestli ne, musí Česko prolomit uhelné těžební limity, nebo mít k dispozici novou jadernou kapacitu. S názorem předsedy Hospodářského výboru souhlasí i další poslanci.
Skupině ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk na 7,3 mld. Kč
Energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 17 procent na 7,3 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, ale také nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady.
Nuclear Power in Finland
Finland has four nuclear reactors providing nearly 30% of its electricity. A fifth reactor is under construction and another is planned, to take the nuclear contribution to about 60% and replace coal. Provisions for radioactive waste disposal are well advanced.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2018
- Reactor Dome Installed At China’s Tianwan-6
- Ohi-4 Set To Become Eighth Nuclear Plant To Resume Commercial Operation In Japan
Škoda JS plánuje stejné tržby jako loni, tedy kolem 4,7 mld. Kč
Škoda JS, plánuje letos zhruba stejné tržby jako v loňském roce, kdy činily 4,7 miliardy korun a meziročně se zvýšily o pět procent. Loni přijaté zakázky v hodnotě 4,4 miliardy korun, meziročně také o pět procent vyšší, považuje plzeňský podnik s 1100 zaměstnanci za úspěch, dávají mu solidní perspektivu na tři až čtyři roky.
Nuclear Power in Egypt
Egypt has considered establishing nuclear power since the 1960s. It plans to build four large Russian nuclear power reactors with significant desalination capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2018
- Hunterston B-1 To Remain Offline Following Discovery Of New Graphite Cracks
- Nuclear’s Global Share Could Increase By 5% By 2040
V Dukovanech skončila odstávka 2. bloku a rozjíždí se 3. blok
V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka 2. bloku zahájená v první polovině března. První turbína byla připojena v úterý večer a druhá dnes krátce před 05:00. V elektrárně takzvaně najíždí i blok číslo tři odstavený 22. dubna neplánovaně kvůli kontrole potrubí v sekundární části parogenerátoru.
Nuclear Energy in Denmark
Denmark gets one-third of its electricity from coal, and more from wind. Each half of the country is part of a major electrical grid which depends on nuclear power for much of the base-load supply. About ten percent of domestic consumption is from nuclear power.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2018
- Russia Begins Moving First Commercial Floating Nuclear Plant
- Chernobyl Shelter To Begin Full Operation In December
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2018
- Řež: 60 let od první jaderné reakce v ČSR
- Jaderná konference NUSIM 2017
- Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby
- Světová jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit
- Nejblíže k dokončení má z referenčních bloků pro ČR typ AP 1000
- Společnost Google vstupuje do závodu o technologie pro jadernou fúzi
- Saúdové oznámili záměr postavit 17 GWe v jádře během příštích 25 let, uran si hodlají těžit vlastní
- Za pětinu skleníkových plynů v Evropě může Německo, odklon od jádra situaci ještě zhorší
- Prezident Putin zdůraznil potenciál ruské flotily jaderných ledoborců
- Reaktor o páté. Británie mohutně investuje do nových jaderných technologií
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s ukrajinskou NAEK Energoatom
Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a personální ředitel ukrajinské energetické společnosti NAEK Energoatom Grygorii Muliar podepsali smlouvu o spolupráci, jež plzeňským studentům a akademikům umožní účast na ukrajinských jaderných školách.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2018
-
Nuclear Has ‘Key Role’ In Bangladesh’s Push For Development
-
Russia To Begin Moving Floating Nuclear Plant In About One Week
CVŘ představilo projekt Energy Well na konferenci v Atlantě
Na 8. ročníku mezinárodního konference o malých jaderných reaktorech (8th Annual International SMR and Advanced Reactor Summit 2018) v Atlantě, v USA, prezentovala Skupina ÚJV projekt českého malého modulárního reaktoru s názvem Energy Well.
Na Jaderných dnech se bude diskutovat o budoucnosti jaderné energetiky
Již poosmé se letos v Plzni uskuteční akce nazvaná Jaderné dny. Pořádají ji společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network).
Testování francouzské metody dekontaminace půdy ve Fukušimě
Během loňského listopadu byl v japonské prefektuře Fukušima úspěšně proveden demonstrační test procesu dekontaminace radioaktivní půdy, oznámil dne 11. dubna francouzský výzkumný institut Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA).
Nuclear Power in Czech Republic
The Czech Republic has six nuclear reactors generating about one-third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1985.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2018
- Fuel Loading Has Begun At China’s Taishan-1 EPR
-
Finland’s Hanhikivi-1 Will Generate Up To €400 Million Of Investment
Počátky atomového věku II
Posledně jsme si povídali jak to všechno s jádrem začalo a dnes pár slov jak to pokračovalo První „elektrárenský reaktor“ byl spuštěn v Obninsku (27. 6. 1954) nedaleko Moskvy s výkonem 6 MWe, V Americe byla postavena první komerční jaderná elektrárna s tlakovodním reaktorem 60 MWe Shippingport USA (1958).
Evropský jaderný výzkum se zefektivňuje
Evropská energetika prochází od počátku tohoto tisíciletí dramatickými strukturálními i technologickými změnami. Rozvoj dotovaných obnovitelných zdrojů a potlačované tržní prostředí tlačí všechny energetické hráče k šetření a hledání efektivnějších cest.
Nuclear Power in China
Mainland China has 38 nuclear power reactors in operation, about 20 under construction, and more about to start construction. The government's long-term target, as outlined in its Energy Development Strategy Action Plan 2014-2020, is for 58 GWe capacity by 2020, with 30 GWe more under construction.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2018
- NRC Gives Go-Ahead For Two AP1000 Reactors At Turkey Point In Florida
- Turkey Has Issued Akkuyu Construction Licence
ENERGOCHEMIE 2018
40. ročník mezinárodního odborného semináře se bude konat ve dnech 18. a 19. dubna 2018 v Hotelu Atom v Třebíči.
China's Nuclear Fuel Cycle
China has become self-sufficient in most aspects of the fuel cycle. China aims to produce one-third of its uranium domestically, obtain one-third through foreign equity in mines and joint ventures overseas, and to purchase one-third on the open market.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2018
- UAE Confirms Completion Of Construction At Barakah-1
- RPV In Place At Vogtle-4 AP1000
Viceprezident EPRI v Řeži
Ve středu 21. března přijeli do Řeže zástupci nezávislé americké organizace pro výzkum energetiky a životního prostředí Electric Power Research Institute (EPRI), vedení Neilem Wilmshurstem, viceprezidentem EPRI a ředitelem jaderné sekce institutu.
Japonské reaktory se vracejí do provozu
Sedm let po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima dodává sedm bloků opět elektřinu do sítě. Zatím poslední z nich – Genkai 3 – obnovil provoz minulý týden.
Uranium in Canada
Canada was the world's largest uranium producer for many years, accounting for about 22% of world output, but in 2009 was overtaken by Kazakhstan.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2018
- Reactor Dome Installed At China’s Fuqing-6 Hualong One
- Switzerland’s Beznau-1 Reconnected To Grid After RPV Checks
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
Čínská společnost China National Nuclear Corp. (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné elektrárny Belene.
Návštěva velvyslance Korejské republiky v Řeži
Pan velvyslanec H.E. Moon Seoung-Hyun a první tajemník velvyslanectví Kim Chang Hee se v rámci oficiální návštěvy Řeže seznámili se službami a infrastrukturou ÚJV Řež a Centra výzkumu Řež.
Nuclear Power in Canada
About 15% of Canada's electricity comes from nuclear power, with 19 reactors mostly in Ontario providing 13.5 GWe of power capacity. Canada had plans to expand its nuclear capacity over the next decade by building two more new reactors, but these have been deferred.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2018
- Westinghouse Completes Decommissioning Project At Sweden’s Barseback
- Pakistan’s Kanupp Reactors Scheduled For Completion In 2021 And 2022
Malý jaderný reaktor do každého města
Britové řeší jaderné dilema. Byť za elektřinu z nově budovaných bloků jaderné elektrárny Hinkley Point garantovali vysokou výkupní cenu, výstavba pod francouzsko-čínskou taktovkou se neustále prodlužuje.
Počátky atomového věku I
V roce 1905 Albert Einstein publikoval svoji teorii relativity a z ní vyplývající ekvivalent hmoty a energie (E= mc2). Později v roce 1932 James Chadwick objevil jadernou částici neutron, ještě později Otto Hahn a Fritz Strassman (1938) přišli na to, že jádro atomu lze rozštěpit (rozbít) a o rok později (1939) Lise Meitnerová a Otto Robert Frisch objevili, že jádro atomu lze rozštěpit neutrony.
Nuclear Power in Bulgaria
Bulgaria has two nuclear reactors generating about one-third of its electricity. Bulgaria's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2018
-
Swiss Regulator Approves Safety Case For Restart Of Beznau-1
-
Yucca Mountain: Can The US Finally End The $12 Billion Impasse?
Český malý jaderný reaktor žádá o patent
Čeští vědci vyvíjí malý jaderný reaktor a využívají při tom unikátních zkušeností s roztavenými solemi. Projekt Energy Well se od loňského roku posunul a nyní žádá o patent.
Solné reaktory - minulost, nebo budoucnost?
Jsou všechny koncepty jaderných reaktorů podobné tlakovodním reaktorům? Může být jaderné palivo v tekuté formě? Historii i princip fungování solných reaktorů si můžete přečíst v následujícím článku.
V Dukovanech začíná první plánovaná odstávka letošního roku
Elektrárnu čeká, kromě výměny paliva, další modernizace za stovky milionů.
Nuclear Power in Brazil
Brazil has two nuclear reactors generating 3% of its electricity, and a third under construction. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. Four more large reactors are proposed to come on line in the 2020s.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2018
-
Wood Secures Contract For Technical Assistance On UK’s Bradwell B Nuclear Project
-
Holtec And Energoatom To Collaborate On SMR Deployment In Ukraine
Koncepční návrh malého modulárního reaktoru byl představen veřejnosti
Zástupci Skupiny ÚJV představili 15. února 2018 na konferenci Malé jaderné reaktory v Praze výsledky projektu koncepčního návrhu malého modulárního reakoru. Projekt vedou odborníci z Centra výzkumu Řež.
Uzavřený jaderný palivový cyklus
Návrh nového jaderného palivového cyklu, který přijatelně a spolehlivě řeší, co s použitým palivem, představila na symposiu Světové jaderné asociace v Londýně Ludmila Zalimskaja, generální ředitelka ruské firmy JSC Tenex.
Lokalita JE Paks II byla předána generálnímu dodavateli k zahájení stavebních prací
Společnost Paks II (provozovatel budoucí stejnojmenné jaderné elektrárny s reaktory VVER-1200) předala lokalitu pro nové bloky ruské společnosti IK ASE.
Nuclear Power in Belgium
Belgium has seven nuclear reactors generating about half of its electricity. Belgium's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2018
-
China Could Become Dominant Nuclear Producer Within 20 Years
-
India ‘Confident’ About Future Of Westinghouse AP1000 Deal
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2017
- Řež: 60 let od první jaderné reakce v ČSR
- Jaderná konference NUSIM 2017
- Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby
- Světová jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit
- Nejblíže k dokončení má z referenčních bloků pro ČR typ AP 1000
- Společnost Google vstupuje do závodu o technologie pro jadernou fúzi
- Saúdové oznámili záměr postavit 17 GWe v jádře během příštích 25 let, uran si hodlají těžit vlastní
- Za pětinu skleníkových plynů v Evropě může Německo, odklon od jádra situaci ještě zhorší
- Prezident Putin zdůraznil potenciál ruské flotily jaderných ledoborců
- Reaktor o páté. Británie mohutně investuje do nových jaderných technologií
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
ČVUT má unikátní virtuální simulátor radioterapie, pomůže při léčbě rakoviny.
Nuclear Power in Belarus
Belarus has its first nuclear power plant under construction and plans to have it operating from 2019. The project is financed by Russia. Atomstroyexport is building the 2400 MWe plant, with two VVER-1200 reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2018
-
EDF Energy Says It Achieved All Key Goals For Hinkley Point C In 2017
-
US Congress Extends Nuclear Production Tax-Credit Law
Komentář: Konec levné elektřiny
Masivní odstavování uhelných elektráren zvedne v Evropě cenu energie. Neměli bychom si namlouvat, že Česko se může vydat proti proudu.
Seznamte se: Skupina ÚJV
Skupina reprezentuje unikátní spojení čtyř společností, více než tisícovky zaměstnanců a vysoce specializovaných technologických pracovišť v Řeži, Plzni, Brně a v Praze. Společnosti Skupiny ÚJV už desítky let pracují ve službách bezpečné a spolehlivé energetiky, průmyslu a nukleární medicíny.
Američané na východ, Rusové na západ – dodavatelé jaderného paliva pronikají na nové trhy
Ukrajinský provozovatel elektráren Energoatom tento týden prodloužil smlouvu s dodavatelem paliva Westinghouse o dalších pět let a rozšířil ji o další blok. Sedm z patnácti ukrajinských jaderných bloků díky tomu poběží až do roku 2025 na americké palivo. Naopak ruský výrobce TVEL chce od příštího roku v jedné z amerických jaderných elektráren testovat svůj prototyp paliva pro západní reaktory.
Nuclear Power in Bangladesh
Bangladesh plans to have two large Russian nuclear power reactors in operation, the first from 2023. This is to meet rapidly-increasing demand and reduce dependence on natural gas.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2018
-
Fuel Loading Begins At Japan’s Ohi-3 And -4
-
PreussenElektra Receives Decommissioning Licence For Single-Unit Unterweser In North Germany
Americká JE Turkey Point jako první žádá o prodloužení provozu až na 80 let
Společnost Florida Power & Light Co. (FP&L) 1. února 2018 požádala o druhé 20leté prodloužení provozu dvou bloků jaderné elektrárny Turkey Point. Jde o vůbec první jadernou elektrárnu, která požádala o prodloužení provozu až na 80 let.
Harmonogram výstavby JE Paks II se nemění
Stavební práce na staveništi dvojice bloků maďarské jaderné elektrárny Paks II budou zahájeny v únoru 2018 podle stanoveného harmonogramu bez ohledu na protesty Rakouska. Agentuře TASS to potvrdil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó během konference Arctic Frontiers pořádané v norském Tromso.
Elektronové mikroskopy v diagnostice a vývoji nových materiálů jaderných reaktorů
Jak dochází ke snižování životnosti konstrukčních materiálů používaných v jaderných reaktorech, a jak zajistit jejich bezpečnou práci v extrémních podmínkách, tj. radiačním a korozním prostředí za vysokých teplot? Odborné pracoviště zaměřené právě na tuto problematiku je Centrum výzkumu Řež (CVŘ).
Australia's Uranium
Australia's uranium has been mined since 1954, and three mines are currently operating. More are planned. Australia's known uranium resources are the world's largest – almost one-third of the world total.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2018
- Russia’s Rostov-4 Connected To Grid
- Hot Functional Testing Complete At China’s Sanmen-2 AP1000 Reactor
V loňském roce zahájily výrobu čtyři nové jaderné reaktory, letos se očekává spuštění sedmnácti
V loňském roce se k síti připojily čtyři nové jaderné bloky o celkovém výkonu 3 305 MW. Tři bloky zahájily výstavbu a pět jich bylo definitivně odstaveno. Letos by ve světě mělo zahájit provoz 17 nových bloků, osm z nich v Číně.
NUSIM 2017 - sborník
22. ročník tradiční odborné konference pořádané Českou a Slovenskou nukleární společností, který proběhl 23.-24.11.2017.
Nuclear Power in Armenia
Armenia has relied heavily on nuclear power since 1976. It has one reactor in operation which is due for refurbishment. The government has approved a joint venture to build another by 2023.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2018
- House Of Lords Brexit Report Calls On UK To Negotiate ‘Euratom-Specific’ Transition Period
- Brexit Threat To Workers Puts New Nuclear Plants In Doubt
Polské ministerstvo energetiky se zaměřuje na reaktory HTGR
Polské ministerstvo energetiky přijalo zprávu odborné skupiny, která doporučuje v Polsku postavit vysokoteplotní plynem chlazené reaktory (HTGR).
Nuclear Power in Argentina
Argentina has three nuclear reactors generating about one-tenth of its electricity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2018
- Russia’s Leningrad 2-1 Expected To Reach First Criticality In January 2018
- Energy Ministry Report Recommends Gen IV HTGR Technology For Poland
Zkažená mochovecká směs
Dostavba jaderné elektrárny Mochovce se prodražuje a Slovenské elektrárne se musely těžce zadlužit. To je špatná zpráva pro Českou exportní banku a EGAP Pokud v křížovce naleznete dotaz na velký slovenský průšvih na sedm písmen, odpověď by mohla být Mochovce.
Externalities of Electricity Generation
Fossil fuels receive indirect subsidies in their waste disposal as well as some direct subsidies. Nuclear energy fully accounts for its waste disposal and decommissioning costs in financial evaluations.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2018
- Spain’s Nuclear Reactors Lead Electricity Generation With More Than 21%
- EDF Completes Cold Functional Testing At Flamanville-3 EPR
Strach z Dukovan je jen folklor
V Rakousku se zvedá vlna protestů směrem k dukovanské elektrárně. A to v době, kdy se jedná o její dostavbě. Podporovatelé jádra z Vysočiny tvrdí, že jsou jižní sousedé posedlí svými pocity, hysterií a politikou.
Energy Subsidies
Substantial amounts have been invested in energy R&D over the last 50 years. Much of this has been directed at developing nuclear energy – which now supplies 11% of world electricity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2018
- Brookfield Private Equity Group To Buy Westinghouse For $4.6 Billion
-
Finland’s Loviisa Had Record Production Year In 2017
Energy Security
Since the 'oil shocks' of the early 1970s, energy security has been a high priority in energy policy for many countries. With uncertain fuel prices it is also a factor for utilities in making investment decisions.