zvětšit foto
 
Na kolech z Dukovan do Temelína

Po přečtení titulku jste si možná řekli, že cesta na kole z Dukovan do Temelína není nic zvláštního, ale upřesním-li, že cestu absolvovali cyklisté z ruského Petrohradu a podnikli ji v polovině října (původně byla cesta naplánována na září, ale povodně nás donutily termín změnit), jistě uznáte, že to stojí za zmínku.

Již před prázdninami požádali naši kolegové z Atomenergoprojektu v Petrohradu o pomoc při organizaci exkurze po českých jaderných elektrárnách. Konkrétně se jednalo o skupinu dvaceti kolegů ze sekce mladých při Ruské nukleární společnosti. Jejich výlet začal 3000 kilometrů dlouhou cestou autobusem z Petrohradu do Dukovan. V pondělí 14. října zavítali na naši elektrárnu, kde pro ně byla připravena exkurze na trenažér a do informačního centra a odpoledne prohlídka vodní elektrárny Dalešice. V úterý ráno se na kolech ponořili do hluboké mlhy a od informačního centra EDU vyrazili přes Jaroměřice nad Rokytnou a Želetavu do Telče, kde měli naplánovanou prohlídku města. Během dopoledne mlha opadla, takže větší část cesty se už mohli kochat krásami naší podzimní přírody. Z Telče pokračovali ve středu přes Jindřichův Hradec do Třeboně a ve čtvrtek do Českého Krumlova. V poměrně nevlídném počasí projeli trasu z Krumlova do Hluboké a dále údolím řeky až do Týna nad Vltavou. V sobotu si členové výpravy, které nesklátilo nepříznivé počasí, prohlédli návštěvnické centrum a po té i strojovnu prvního bloku ETE. Odpoledne odjela výprava autobusem do Prahy, odkud se v neděli večer vydala na dlouhou zpáteční cestu do Petrohradu.

Chtěli bychom poděkovat především kolegovi Bajglovi za obrovskou pomoc při doprovodu této skupiny, dále potom slečně Vespalcové za organizační pomoc, pánům Klikovi a Zouharovi za vyčerpávající výklad během návštěvy na trenažéru EDU, průvodkyním z temelínského Zámečku a Informačního centra EDU a tlumočníkům agentury Sophia.

Daneš Burket a Radek Svoboda