Reaktor druhého bloku Temelína poprvé pracuje na 100 procent

TEMELÍN (Českobudějovicko) 3. března (ČTK) - Reaktor druhého bloku jaderné elektrárny Temelín od rána poprvé pracuje na plný výkon 100 procent. Řekl to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle něho bude následovat třídenní stabilizace výkonu a poté budou pokračovat zkoušky poslední etapy energetického spouštění.

Do ní druhý blok vstoupil 25. února. O víkendu dokončili pracovníci elektrárny přizpůsobování paliva, při němž se jaderné palivo přizpůsobuje vyšší výkonové hladině. "Po třídenní stabilizaci na 100 procentech nás čekají zkoušky, které vyžadují ustálený výkon bloku," uvedl Nebesář.

Energetické spouštění druhého bloku, jehož cílem je postupné zvýšení výkonu reaktoru až na 100 procent, začalo koncem loňského června a skončit by mělo za měsíc. V tom případě by bylo zhruba o polovinu kratší než spouštění prvního bloku, které zkomplikovaly potíže s turbínou.

Po skončení energetického spouštění musí elektrárna získat povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k zahájení zkušebního provozu. Ten na prvním bloku elektrárny začal v červnu loňského roku a potrvá 18 měsíců. Na prvním bloku Temelína, který je od 31. ledna odstaven, pokračuje dvouměsíční garanční revize. V jejím průběhu bude vyměněna čtvrtina paliva v reaktoru.

Zdroj:
www.financninoviny.cz