ČEZ: monopolní praktiky nepoužíváme

Představitelé elektrárenské společnosti ČEZ se ohradili proti prohlášením představitelů Severomoravské energetiky (SME). Podle SME má ČEZ nabízet oprávněným zákazníkům elektřinu levněji než samotné společnosti SME. "Proti tomuto tvrzení se zásadně ohrazujeme.

Vzhledem k dominantnímu postavení společnosti ČEZ na trhu s elektřinou by takové jednání bylo v rozporu se zákonem. Pokud si někdo myslí, že bude schopen svá obvinění prokázat, měl by volit legislativní cestu. Jinak jde jen o prosté pomluvy, jejichž cílem je odvrátit pozornost od vlastní, fatálně neúspěšné, obchodní politiky," řekl Právu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"ČEZ byl jedním z iniciátorů vzniku energetické burzy jako transparentního a nediskriminačního trhu pro všechny účastníky. Podle našich informací však pouze SME jako jediná z velkých účastníků trhu není členem energetické burzy," dodal Kříž.

Možnost vybrat si od začátku letošního roku jiného dodavatele elektřiny využila řada domácích firem. Důvodem byly především levnější ceny, ale i výhodnější obchodní podmínky. Vystřídat dodavatele se rozhodly například OKD, Philip Morris, Třinecké železárny, Jäkl Karviná, Pivovar Radegast, Pivovar Velké Popovice či místně i České dráhy. Ty přešly na Moravě k Jihomoravské energetice. Největší přesuny na severu Moravy K největším přesunům zatím došlo na severu Moravy. SME potvrdila ztrátu OKD, třetího největšího domácího odběratele. Podle jiných zdrojů měla přijít i o Pivovar Radegast, Kotouč Štramberk či Jäkl Karviná.

Získala naopak pět nových klientů ze středních a severních Čech a zpět se jí vrátily Třinecké železárny. "Jak je všeobecně známo, má ČEZ připraveny produkty Duhové energie, které si mohl každý účastník trhu, včetně distribučních společností, obchodníků či oprávněných zákazníků, koupit.

Veškeré další cenové nabídky společnosti ČEZ jsou z produktů Duhové energie odvozeny. K jednotlivým poptávkám oprávněných zákazníků přistupuje ČEZ na základě jednotného postupu. ČEZ nikoho z oprávněných zákazníků ve srovnání s ostatními kupujícími nezvýhodnil. Je proto zcela vyloučeno, aby ČEZ nabídl oprávněnému zákazníkovi nižší cenu elektřiny, než jakou může z těchto produktů nakoupených od ČEZ sestavit kterýkoli obchodník, tedy i SME," uzavřel Kříž.

Postupná liberalizace Český trh s elektřinou se liberalizuje postupně. Trh se nejdříve loni otevřel pro zákazníky odebírající přes 40 gigawatthodin elektřiny ročně. Od začátku roku 2003 se otevřel trh i pro odběratele s roční spotřebou nad 9 GWh. Od příštího roku by měly mít možnost výběru dodavatele i menší firmy s odběrem nad 100 megawatthodin.

Zřejmě od roku 2006 by měly volit dodavatele i domácnosti. "ČEZ podporuje urychlené otevření trhu s elektřinou v ČR podle návrhu poslance Krause. Obdobně by však měla být akcelerována i liberalizace trhu s plynem, který je v Evropské unii posuzován podle stejných kriterií jako trh s elektrickou energií," řekl ředitel pro strategii ČEZ Petr Vobořil.

Zdroj:
Česká energetika