Mars hrozí kosmonautům radiací

Mars nebude snadným cílem pro kosmickou výpravu s lidskou posádkou. Vykazuje totiž intenzivní radiaci. Kvůli silnému záření se musel také ukrýt hluboko pod povrch planety život, pokud na rudé planetě existuje. Vesmírná agentura NASA to oznámila po zpracování údajů z družice Odyssey kroužící kolem Marsu.

NASA hovoří o případném vyslání lidské posádky na Mars jen všeobecně a žádné konkrétní plány ani termíny nebyly stanoveny.

Podle vědců je Mars bombardován kosmickým zářením a sluneční radiací v množství převyšujícím dvaapůlkrát dávku, které jsou kosmonauti vystaveni na nízké oběžné dráze kolem Země a kterou NASA považuje za bezpečnou.

Protože by mise trvala tři roky a samotný pobyt na Marsu několik měsíců, dávky záření by se podle vědců nebezpečně akumulovaly. Navíc je velkou neznámou stupeň radiace přímo na povrchu planety, který chrání jen tenká vrstva řídké atmosféry.

Největší starosti působí vědcům pravidelné sluneční erupce nabitých částic, které proudí přes Zemi k Marsu.

Země je vybavena magnetickým polem a hustou atmosférou, které je odklání nebo pohlcuje. Na Marsu by se museli kosmonauti po dobu erupcí ukrýt. Sluneční erupce trvají obvykle jeden týden.

Zdroj:
iDNES