V jaderné elektrárně Dukovany se po odstávce rozjíždí třetí blok

Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany začne po odstávce vyrábět energii koncem tohoto týdne. Blok byl mimo provoz od 7. dubna. Během odstávky se měnila část paliva a provedly se revize zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.

"Odstávky jsou dlouhodobě plánované, protože se za ně musí zajistit náhradní výkon," řekl Spilka. Probíhají především v letním období, kdy je menší spotřeba elektřiny. Druhý blok se letos zastaví v období od 24. května do 26. června. Pak bude následovat dvouměsíční odstávka prvního bloku, během níž se vyveze veškeré palivo, aby se po čtyřech letech provedla kontrola tlakové nádoby reaktoru.

V blocích se dosud měnila jedna čtvrtina paliva, nyní se postupně přechází na pětiletý cyklus výměny. Tím se zefektivní využití energie, sníží náklady i množství použitého paliva. Počet pravidelných odstávek se ale snižovat nebude, protože se musejí pravidelně provádět revizní práce na všech čtyřech blocích elektrárny.

"Palivo máme většinou na rok dopředu, naváží se průběžně," dodal Spilka. Vyhořelé palivo se po vyjmutí z bloku ukládá do bazénu, kde se pět let chladí vodou. Pak se v kontejnerech ukládá do skladu v areálu elektrárny. Stávající sklad se zaplní asi v roce 2005, proto se letos chystá zahájení výstavby nových úložných prostor, které by měly sloužit až do plánovaného ukončení provozu dukovanské elektrárny v roce 2030. ČEZ nyní čeká na vydání stavebního povolení.

Dukovany jsou s instalovaným výkonem 1760 megawattů po Temelínu druhým největším zdrojem elektrické energie v ČR. Od počátku roku vyrobily 5,25 miliardy kilowatthodin, zhruba o 200 milionů více, než loni. Roční produkce nejlevnější energie v ČR se plánuje na úrovni loňských 13 miliard kilowatthodin.

Zdroj: Zpravodajství ČTK

zpět na úvodní stránku