ČEZ od října zlevní proud, některé domácnosti uspoří až stovky Kč

Snížení cen elektřiny v průměru o osm procent od letošního října oznámila elektrárenská společnost ČEZ. Pro některé domácnosti to může představovat roční úsporu až stovek korun v závislosti na tom, k čemu domácnost elektřinu využívá, a na tom, kdo jí proud distribuuje.

ČEZ dnes také oznámil pololetní výsledky hospodaření. Čistý zisk představoval 11,7 miliardy korun a byl o pět miliard vyšší než loni. Výsledky poprvé zahrnují některé distribuční společnosti, které ČEZ koupil v dubnu od státu a zohledňují i prodej majoritního podílu ve společnosti ČEPS státu. Analytici proto označují srovnání letošních výsledků s údaji za stejné období minulého roku za zkreslující a nechtějí je komentovat.

Sami představitelé ČEZ však naznačují, že dubnová koupě rozvodných společností a realizace projektu sloučení by měla přinést v roce 2005 úspory u distribučních společností 1,8 miliardy korun. Další miliardové úspory si management slibuje od úseků jaderné a klasické energetiky.

ČEZ v dubnu získala většinový podíl ve Středočeské energetické, Západočeské, Severomoravské, Východočeské a Severočeské energetice. Říjnové snížení cen tak pocítí právě jejich zákazníci. Distribuční firmy, které nejsou ve skupině ČEZ, tedy Pražská energetika a Jihomoravská energetika, na říjen žádné změny cen nechystají. Jihočeská energetika, která rovněž nepatří společnosti ČEZ, se nevyjádřila.

Ohlášené zlevnění se bude týkat domácností, které elektřinu využívají ve větší míře, a které při odběru používají dvě tarifní sazby. Distributoři patřící do skupiny ČEZ jim prodlouží dobu využívání nízkého tarifu o jednu až čtyři hodiny. Domácností s jednou sazbou se říjnové zlevnění nedotkne.

"Tam, kde je elektřina využívána ve větší míře, v rodinném domku s elektrickým vytápěním v podlaze nebo s přímotopem, tam se bavíme o řádu stokorun," řekl generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl. "Tam, kde je spotřeba minimální, je dopad zanedbatelný," dodal.

Nejvíce proud domácnostem zlevní na severu Moravy, kde uživatelé elektřiny ušetří při ohřevu vody, topení, či vaření v průměru 10,9 procenta. O pět procent poklesnou ceny Středočechům a zákazníkům Západočeské energetiky. V průměru osm procent ušetří zákazníci Severočeské energetiky, východočeské domácnosti zaplatí o šest procent méně.

Dnes oznámené zlevnění elektřiny přitom není prvním v pořadí. Zatímco až do letošního ledna cena elektřiny pro domácnosti výlučně stoupala, od 1. ledna 2003 proud z rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který určuje konečnou cenu energií, v některých regionech zlevnil. Minulý týden navíc Energetický regulační úřad snížil ceny zemního plynu. Pro domácnosti bude nejméně poslední tři měsíce letošního roku o 3,1 procenta levnější.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku