Škoda Energo uzavřela s ČEZ kontrakt za 1,5 miliardy korun

Kontrakt za 1,5 miliardy korun podepsala plzeňská Škoda Energo s elektrárenskou společností ČEZ v rámci brněnského strojírenského veletrhu. Rekonstrukce parních turbín v jaderné elektrárně (JE) Dukovany představuje pro dceřinou společnost Škody Holding objemově největší energetickou zakázku na území ČR za posledních deset let.

"Škodovka dokázala splnit technické i jakostní parametry, ale hlavně její nabídnutá cena byla neopominutelně nižší než u konkurence," řekl ČTK generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl. Ten očekává, že po nedávném propojení ČEZ s distributory se budou české firmy významněji podílet na výstavbě nových energetických bloků. "Bez této fúze by nemohl být program zásadní obnovy Dukovan realizován v takové míře," dodal Míl.

"Jedná se o zakázku obrovského významu," uvedl pro ČTK generální ředitel Škody Holding Martin Roman, který doufá, že se spojení ČEZ s distributory elektřiny projeví ve zvýšené investiční aktivitě celé energetické skupiny.

Od února 2005 do května 2008 zmodernizuje a vymění Škoda Energo ve všech čtyřech blocích JE Dukovany nízkotlaké díly u osmi turbín, každé o výkonu 220 MW. Škodovka zahájí projekční a konstrukční práce letos v říjnu. Výměna bude provedena v rámci plánovaných generálních oprav jednotlivých bloků JE.

Použitím nového typu rotorů turbín se u turbosoustrojí zásadně sníží měrná spotřeba tepla na výrobu elektřiny, čímž dojde ke značným úsporám. "Bude zajištěn bezpečný, spolehlivý a ekonomický provoz parních turbín do konce plánované životnosti JE Dukovany, tedy nejméně do konce roku 2027," dodal generální ředitel Škody Energo Jan Musil.

Podepsaný kontrakt, kde dostaly plzeňské strojírny přednost před koncernem Alstom, navazuje na dva obchodní případy Škodovky v Dukovanech. Prvním byla dodávka titanových kondenzátorů Škody Energo za 1,3 miliardy před čtyřmi lety a druhým realizovaný projekt modernizace řídícího systému ze Škody JS do jaderné části elektrárny v hodnotě zhruba 6,6 miliardy.

Škoda Energo s 1019 lidmi měla loni čistý zisk 245 milionů korun. Největší český výrobce turbín utržil 1,6 miliardy korun, export tvořil 70 procent. Firma má zajištěny zakázky s finančním krytím na více než dva roky v hodnotě přesahující 5,5 miliard.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku