Temelín vyrovnával přebytek proudu v evropské síti

V noci ze soboty na neděli se celá Itálie s výjimkou ostrova Sardinie ocitla ve tmě. Bez elektrického proudu se na mnoho hodin ocitlo 57 milionů lidí, tedy více, než kolik zasáhl výpadek proudu, který v srpnu ochromil východ USA. Na situaci účinně reagovala i Jaderná elektrárna Temelín.

"Ztratili jsme kontrolu nad elektrickou sítí během čtyř vteřin," řekl zástupce italské společnosti GRTN, která spravuje rozvod elektřiny v zemi. Podle prvních informací ztratila italská síť náhle 6000 megawattů importovaných ze zahraničí, což vyřadilo celou síť. Výpadek proudu vyvolal na mnoha místech chaos. Nefungující semafory způsobovaly dopravní zácpy, nepracovaly bankomaty, na tratích uvázly stovky vlaků. Dodávky proudu byly postupně oživovány, podle ministra průmyslu Antonia Marzana však budou plně obnoveny až dnes. Byl to již druhý gigantický výpadek proudu ve světě v jediném týdnu. V úterý nešla elektřina v Dánsku a Švédsku. Ve spojitosti s výpadky, které postihly v srpnu USA a později centrum Londýna, vzrůstají spekulace, jestli je to jen náhoda a zda nejsou vyspělé země zranitelnější, než se dosud předpokládalo.

Příčina kolapsu byla předmětem sporů mezi Itálií, Francií a Švýcarskem. Podle všeho kolaps odstartovala mohutná bouřka v Alpách, při níž padající stromy poškodily vedení mezi Švýcarskem a Itálií. Ve zmatku, který nastal, italská strana nezapojila znovu vedení z Francie, které předtím ohlásilo podobnou poruchu. Výpadek proudu v Itálii pocítila nakrátko i energetická síť ve Švýcarsku, Vatikán a v sousedních rakouských zemích Korutany a Tyrolsko.

Snížením výkonu prvního bloku o tři procenta (asi 30 megawattů) na něj zareagovala i česká Jaderná elektrárna Temelín. Zhruba půlhodinovým snížením výkonu se Temelín snažil vyrovnat náhlý přebytek proudu v evropské síti.

Od rozednění byly dodávky proudu postupně obnovovány, jako první byly znovu napojeny na síť severní oblasti. Do odpoledních hodin se podařilo obnovit dodávky elektřiny ve dvou třetinách ze 103 italských provincií, ale část hlavního města a jih země byly stále ještě bez proudu. Itálie byla s podobným celostátním výpadkem konfrontována poprvé od druhé světové války. Už včera se rozhořela ostrá debata o energetické politice země.

"Dnešní případ dokazuje, že je naše elektrorozvodná síť příliš slabá," přiznal ministr průmyslu Antonio Marzano. Itálie dováží přibližně 17 % své spotřeby energie ze zahraničí, zvláště ze sousední Francie, Švýcarska, dále pak z Rakouska a poslední dobou i ze Slovinska. Přerušení proudu prokázalo kritickou situaci, v níž se země nachází: dováží se téměř pětina spotřeby proudu mimo jiné proto, že se za posledních dvacet pět let prakticky nepostavila žádná elektrárna - hlavně kvůli odporu místního obyvatelstva, ekologů a Strany zelených. Celý Apeninský poloostrov si každopádně včera tak trochu oddechl, že ke kolapsu nedošlo v době, kdy se většina lidí odebírá do práce. Největší problémy měla doprava. V noci se zastavilo přibližně sto deset vlaků s třiceti tisíci cestujících. Během asi tří hodin byly všechny soupravy s dieselovými lokomotivami dopraveny na velká nádraží. Velké problémy nastaly v Římě, kde se konala v sobotu velká slavnost, nazvaná Bílé noci, koordinovaná společně s Paříží. Na ulicích Věčného města se tak v noci nacházely tisíce turistů. V noci se zastavilo metro, takže většina cestujících musela být dopravena domů autobusy. "Jinak ale nedošlo k velkým krizím, největší problémy byly s vyprošťováním osob v zastavených výtazích po celé Itálii," řekl šéf italské civilní obrany Quido Bertolaso. Pro mnoho Italů tak bylo nejnepříjemnějším zážitkem ranní vstávání bez tradičního espresa - kávovary se nerozbublaly. V řadě míst bylo ráno nepříjemné i jinak, když se paradoxně po výpadku proudu rozezněly domovní alarmy. Problémy nastaly také v letecké dopravě, protože velká většina letů byla zpožděná. Klid naopak vnesl do řady italských domácností fotbalový svaz, který se rozhodl sehrát prakticky všechna utkání první ligy.

Komisařka Evropské unie pro dopravu a energetiku Loyola Palaciová ve své reakci uvedla, že vytvoření společného trhu s elektřinou v EU umožní vypořádat se s podobnými problémy: "Je na čase dát energetické infrastruktuře unie skutečně evropskou dimenzi." Evropský energetický systém je na tom podle odborníků stále lépe než Spojené státy, protože existují nadbytečné kapacity díky rozsáhlým investicím monopolů v době před liberalizací. Rovněž infrastruktura v EU je modernější a lépe udržovaná než v USA. Letní vlna veder však odhalila problémy i u největšího dodavatele v regionu, Francie.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku