Rakušané monitorují radiaci kolem Temelína, elektrárna to vítá

Rakouské nezávislé ekologické sdružení Global 2000 monitoruje od počátku letošního roku úroveň radiace v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Zástupci sdružení to oznámili na dnešní tiskové konferenci Jihočeských matek v Českých Budějovicích. Elektrárna proti měření nic nemá a v podstatě jej vítá, řekl ČTK její mluvčí Milan Nebesář.

Podle mluvčí ekologického sdružení Jihočeské matky Dany Kuchtové je nezávislé měření v okolí elektrárny důležité. "Máme zkušenosti, že oficiální měření vždy nefungují tak, jak mají," odkázala na případ ukrajinské elektrárny Černobyl a japonské továrny na zpracování uranu v Tokaimuře, u nichž měla měření ukazovat odchylky, které mohly upozornit na blížící se havárii.

Problém je podle Kuchtové v tom, že měření, které ze zákona provádí Státní ústav pro radiační ochranu (SÚRO), je sice dostupné na internetu, ale není on-line aktualizováno. To znamená, že tam lze přečíst průměrné hodnoty za tři dny, namísto 24 hodin nebo méně, jak by si ekologové přáli. "Přivítali bychom, kdyby úřad (SÚRO) okamžitě a aktuálně zveřejňoval informace," uvedla Kuchtová.

Rakušané rozmístili v okolí do 20 kilometrů od Temelína pět meřících stanic, které pravidelně monitorují radiaci a data zasílají jednou denně do centrály v Rakousku. V případě, že by byly překročeny zadané limity, které jsou asi trojnásobné oproti běžnému stavu, začnou se data odesílat okamžitě, nepřetržitě a v častějších intervalech. Centrála v Rakousku poté událost vyhodnotí a v případě potvrzení havárie informuje poplachový tým a zainteresované orgány v Rakousku i ČR.

"Elektrárna Temelín s tím nemá vůbec žádný problém. Provádí svá měření, stejně jako jiné úřady, ale pokud bude takových organizací více, nevidím v tom žádný problém," řekl ČTK v reakci na informace mluvčí Temelína Milan Nebesář. Podle něj by poskytování on-line informací o měření radiace bylo pravděpodobně finančně náročné.

Global 2000 monitoruje radiaci také kolem elektrárny v Dukovanech, slovenských Mochovcích a Bohunicích a v maďarském Paksi. První sondu usadili ekologové na soukromý pozemek u Temelína před zhruba třemi lety, na začátku letošního roku potom dokončili celý prstenec kolem elektrárny.

Data z jejich měření by měla být dostupná na internetových stránkách www.global2000.at a prostřednictvím Jihočeských matek.

Aktuální měření radiace lze získat také od Českého hydrometeorologického ústavu přímo v Temelíně prostřednictvím sms. Stačí na číslo 602 177 350 zaslat zprávu ve tvaru MX-RAD.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku