Ruský jaderný export loni výrazně vzrostl na tři miliardy dolarů

Vývoz jaderného materiálu z Ruska v minulém roce výrazně vzrostl na tři miliardy dolarů. Proti předchozímu roku se tak zvýšil o 400 milionů. Hlavní podíl na tom má palivo pro jaderné elektrárny v zemích bývalého sovětského bloku. Uvedl to ruský ministr jaderné energetiky Alexandr Rumjancev.

"Je to seriozní údaj," citovala jej agentura Interfax. "Splnili jsme svůj cíl, který jsme slíbili prezidentovi," dodal Rumjancev a předpověděl, že letos bude ruský jaderný vývoz přibližně stejný jako v minulém roce.

Podle ruské jaderné společnosti TVEL se ruský jaderný vývoz v minulém roce celkově zvýšil o 24,8 procenta. Export jádra na Ukrajinu se meziročně zvýšil o 12,5 procenta, do Litvy vzrostl o 30,5 procenta a do Maďarska vyskočil o 40,5 procenta. V jaderném exportu byl mimo jiné uran a obohacený uran, izotopy a služby spojené s obohacováním jaderného materiálu.

Jaderná spolupráce Ruska se zahraničím vyvolává jisté obavy ve Washingtonu, zejména jde o výstavbu jaderné elektrárny v Íránu. Moskva ale odmítá, že by tento podnik mohl pomáhat íránskému jadernému programu s tím, že slouží pouze mírovým účelům. Rusko proto slíbilo, že nezačne Íránu dodávat jaderné palivo, dokud obě země nepodepíší dohodu, podle níž bude Írán vracet veškeré vyhořelé palivo do Ruska, napsala agentura AP.

Do jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně dodává palivo americký koncern Westinghouse. Ruský TVEL zajišťuje dodávky paliva do elektrárny v Dukovanech, vyrábí jej ruská akciová společnost Mašinostroitělnyj zavod. V letech 2000 a 2001 umožnily dodávky ruských palivových kazet pro Dukovany deblokovat dluh Ruské federace vůči České republice.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku