Sportovní odpoledne fyziků

Temelín - Dukovany 6:3

V pátek 12. března se v rámci prvního Českomoravskoslovenského srazu reaktorové fyziky uskutečnilo v obecní tělocvičně v Jarošově nad Nežárkou historicky první fotbalové utkání mezi odděleními Úseku jaderných elektráren. Nastoupili proti sobě mužstva fyziků Dukovan a Temelína.
Utkání začalo hned po úvodním výkopu zostra a po celou dobu probíhalo v duchu vysokého nasazení na obou stranách. Hrálo se tvrdě, ale korektně, takže rozhodčí použil píšťalku pouze pro ukončení prvního poločasu a potom celého utkání. Předem je nutno připomenout, že se utkání odehrálo v jižních Čechách, takže temelínští těžili z výhody domácího prostředí.
Vedení se ujalo mužstvo Dukovan brankou Vlastimila Koubka až v osmé minutě prvního poločasu. Po tomto gólu se nasazení temelínských zvýšilo, což vedlo k silnému tlaku na dukovanskou branku. Na svoji obětavost doplatil brankář Dukovan Jaroslav Kment, který jednu z dělovek soupeře zachytil pouze za cenu zlomeného malíčku na pravé ruce. Ve 12. minutě prvního poločasu vyústil tlak temelínských ve vyrovnávací branku, kterou vstřelil Petr Dvořák. Po tomto gólu opustil branku hostí Josef Bajgl a vystřídal ho první z řady internacionálů - Vojtěch Adamovský z JE Bohunice. Smůlou pro dukovanské byl bezesporu gól do šatny, který vsítil ve 20. minutě Pavel Hančl (2:1).
Začátek druhého poločasu, ve kterém za Dukovany nastoupil i vedoucí odboru Jaroslav Vokurek, se nesl v duchu opatrné hry, kdy hra obou mužstev vycházela ze zajištěné obrany a útoky z obou stran se omezily pouze na brejkové akce, jednu z nich zužitkoval temelínský Petr Dvořák (3:1). I přes volnější tempo docházely síly a na hřiště byly donuceny nastoupit další zahraniční posily - za Dukovany to byli Juraj Šimko z JE Mochovce a na temelínské straně bohunický Milan Kačmár. V 25. minutě snížil i přes bolestivé zranění dále hrající Jaroslav Kment na 3:2. V první polovině druhého poločasu zasáhla branku hostí temelínská smršť, kdy dukovanští během tří minut inkasovali dvě branky a skóre se tak změnilo na hrozivých 5:2 (Jaroslav Šejda v 29. a Vladislav Starý ve 31. minutě). S vědomím dostatečného náskoku se domácí zaměřili na bránění tříbrankového náskoku a vytvořili před svým brankářem téměř neprostupný val - Václav Mečíř a Vladislav Starý. Zde je třeba vyzdvihnout i stabilní výkon temelínského brankáře Karla Bebera, který byl pro domácí velkou oporou. Podobně byl ve druhém poločase výraznou oporou dukovanské branky Michal Borovička, který přiváděl svými ekvilibristickými zákroky domácí útočníky k zoufalství. Hřebíčkem do rakve hostí byl šestý temelínský gól, který vstřelil ve 35. minutě znovu Petr Dvořák (6:2) a zaznamenal tak hattrick. Závěr utkání byl ve znamení tlaku hostí, kteří však už jen ve 38. minutě upravili Danešem Burketem skóre na konečných 6:3.

Temelín - Dukovany 1:3

Sportovní odpoledne pak pokračovalo zápasem ve volejbalu, kde si dukovanští napravili fotbalovou pověst. I v tomto utkání se na obou stranách vystřídali všichni účastníci setkání, slovenští a pražští partneři se objevovali střídavě na obou stranách, a i Miroslav Keselica, který se zřejmě obával další prohry, nastoupil v prvním setu na straně Temelína, aby se pak vrátil do vítězné sestavy. I v tomto utkání byly k vidění tvrdé souboje tělo na tělo a to i přesto, že byla družstva oddělena sítí. Všechny sety se rozhodovaly až v koncovkách a hosté mohou děkovat pouze Štěstěně, že se častěji přiklonila na jejich stranu. Hlavně díky ní zvítězili 3:1 po setech 25:22, 21:25, 25:20 a 25:18.
V průběhu celého odpoledne se zájemci věnovali také stolnímu tenisu, zde však průběhu chyběla zkušená organizátorská ruka, takže výsledky nejen, že nemohou být vyhodnoceny, ale nebyly ani zaznamenány. To ale nikomu nevadilo, protože, jak se shodli všichni zúčastnění, o výsledky tady vůbec nešlo.
Je na místě poděkovat především roztleskávačkám Larise Dubské, Martě Soukupové a roztleskávači Danielovi Ernstovi, za podporu obou mužstev a Veronice Vespalcové a Alešovi Staňkovi za zajištění dresů.