ČEZ zváží, zda oživí elektrárnu Mochovce

Kdyby uspěl při privatizaci energetiky na Slovensku, dovážel by ČEZ odtud jadernou elektřinu

Společnost ČEZ zvažuje, že by dostavěla slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce a část elektřiny dovážela do Česka.
Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, který je zároveň členem dozorčí rady a investičního výboru ČEZ, uvedl, že firma musí nejprve uspět při privatizaci Slovenských elektráren.
"I tak ale počítáme i se stavbou jaderných zdrojů u nás," upozornil Pecina, podle něhož by se ovšem stavba dvou českých bloků mohla oddálit.
Státní energetická koncepce, kterou vláda schválila předminulý týden, počítá se dvěma novými jadernými bloky po roce 2020. Pokud by se dokončily Mochovce, mohl by se nový jaderný zdroj v Česku zprovoznit až okolo roku 2030.
V Mochovcích nyní pracují dva bloky, další dva byly zakonzervovány před deseti lety. Jejich dokončení by si vyžádalo desítky miliard.
Náměstek Pecina upozornil, že plán na dostavbu Mochovců je zatím úvaha. Kromě výsledku privatizace slovenské energetiky bude záležet třeba i na tom, zda by s dostavbou souhlasily slovenské úřady. Ty se zatím k těmto plánům nevyjádřily.
ČEZ je zatím pokládán za jednoho z horkých kandidátů na koupi 49 procent Slovenských elektráren a na manažerskou kontrolu nad společností. Spolu s ruskou RAO totiž mají zájem i o obě jaderné elektrárny - Jaslovské Bohunice a Mochovce. Ostatní zájemci ze západní Evropy by chtěli hlavně uhelné a vodní elektrárny. Nevýhodami ČEZ i RAO naopak je, že jsou to stále státní firmy.
Andrej Hanzel, ředitel odboru techniky Slovenských elektráren, uvedl, že spojení české a slovenské soustavy přinese výhody oběma.
"Na druhé straně bude mít dopady na nezaměstnanost - pro některé slovenské doly to bude znamenat konec těžby. Proto se musí propočítat, zda je to výhodné i pro Slovensko jako celek," dodal.
Kromě dvou jaderných elektráren společnost Slovenské elektrárne provozuje dvě tepelné a čtyřiatřicet vodních elektráren. Zajišťuje pětaosmdesát procent slovenské výroby elektřiny.
V Česku nejpravděpodobnějším místem, kde by vznikly nové jaderné bloky, stále zůstává Temelín, i když se tipují i další lokality, například Blahutovice. Náměstek Pecina uvedl, že by výstavbu jaderné elektrárny mohl zaplatit stát, pokud by o takovou investici neprojevily zájem soukromé společnosti.
Rozvoji jaderné energetiky by podle Peciny pomohla výstavba nových přečerpávacích elektráren velikosti Dlouhých Strání v Jeseníkách, které ve špičkách slouží dobře jako doplňkový zdroj.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku