Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2004

Změna organizace řízení energetiky v Rusku

Prezident Vladimír Putin vydal rozhodnutí o změně organizace řízení energetiky v Rusku, včetně jaderné energetiky. Zrušil bývalé ministerstvo Minatom a vytvořil nové Ministerstvo průmyslu a energetiky. Jaderné aktivity bude mít na starosti Federální agentura pro jadernou energii (FAEA), která je součástí nového ministerstva. Bývalý Gosatomnadzor přešel z útvaru ministerského předsedy také do nově vzniklého ministerstva pod názvem Atomový dozor (Atomic Supervisory Service - ASS). Agentura FAEA bude mít v kompetenci legislativně výkonnou moc a ostatní služby související se státním majetkem v této oblasti. Ve vojenských jaderných otázkách bude agentura FAEA podléhat Ministerstvu obrany. Tyto organizační změny jsou součástí celkové reorganizace ruské vlády, která úzce souvisí s prezidentskými volbami. Nově zvolený ministerský předseda p. Michail Fradkov nabídl místo šéfa agentury FAEA bývalému ministrovi Minatomu p. Alexandru Rumjancevovi. Oficiální nominace však zatím nebyly zveřejněny.

Obnovení inspekcí MAAE v Iránu

MAAE připravuje inspekci v Iránu s termínem zahájení 27. března 2004. Tyto inspekce byly Iránem dočasně zablokovány na protest proti tomu, že agentura zveřejnila rezoluci ve které tvrdila, že Irán nedostatečně informoval o svých jaderných aktivitách. Ve svém důsledku to vyvolalo téměř zastavení výstavby JE Busher, jejíž spouštění bylo původně plánováno na r. 2003 a nyní je posunuto až na r.2006. Důvodem pro tento posun v termínech je nemožnost dodávek kritických komponentů zařízení od evropských firem, jenž nemohou být dodány, vzhledem k zákazu prodeje jaderných komponent.

Čínská JE Qinshan připojena k síti

V Číně byl 11. března připojen do sítě nově spouštěný jaderný blok JE Qinshan - phase two, blok č. 2 (575 MWe, PWR), jenž je čínské domácí produkce. V lokalitě je to již druhý blok stejného typu. První blok je v provozu od dubna 2002 a vyrobil již více než 9 TWh. Generální manažer China Nuclear Industry Group Corporation, pan Kang Rixin, řekl, že Čína uvažuje pokrýt téměř veškerý nárůst poptávky po elektřině v prvních dvou dekádách 21. století právě z jaderných zdrojů. V současnosti podíl jádra na výrobě elektřiny tvoří pouhých 1,4% a tento podíl se má do roku 2020 zvýšit na více než 4%.

Zdroj: NucNet

zpět na úvodní stránku