Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2004

Výstavba nových reaktorů v Indii

Indická energetická společnost NPCIL (Nuclear Power Corporation of India) se chystá urychlit výstavbu tří reaktorových bloků JE Kudankulam-1, Rajasthan-5 a Kaiga-4 a jejich spouštění do března 2007, tedy do doby, kdy by měly být v provozu i další již dříve naplánované nové bloky Kaiga-3, Tarapur-3 a 4. Tento plán je plně v souladu se záměry vlády Indie, která požaduje mít do roku 2007 v elektrárenském provozu 41 000 MWe nových výrobních kapacit (ze všech dostupných zdrojů).

Modernizace ukrajinských jaderných elektráren

Rusko je připraveno modernizovat ukrajinské jaderné elektrárny. Oleg Sarajev, prezident ruské společnosti Rosenergoatom, vyhlásil, že jsou připraveni se účastnit na projektech prodloužení životnosti ukrajinských JE. Pan Sarajev řekl, že náklady na prodloužení plánované životnosti JE o 10-15 roků odpovídají přibližně 1/10 nákladů na nový reaktorový blok. Dle současných rozborů by modernizace 13 provozovaných ukrajinských bloků stála asi 2,5-4 miliardy USD. Mezitím bylo zveřejněno, že ruská společnost TVEL plánuje import cca 1180 t uranu z Ukrajiny jako náhradu za vyrobené palivo pro ukrajinské JE.

Posouzení ekonomické výhodnosti znovuspuštění JE Pickering-1

Ministerstvo pro energetiku Kanady stanovilo zvláštní komisi na posouzení možnosti a ekonomické výhodnosti znovuspuštění JE Pickering-1 společnosti OPG, která byla odstavena v roce 1998 společně se třemi dalšími reaktorovými bloky JE Pickering A. Komise došla k jednoznačnému závěru, že znovunajetí této elektrárny je výhodné. Návrat prvního bloku do provozu přijde na cca 452 mil.USD a má se uskutečnit do konce roku 2005. Komise dále doporučuje, aby byl projekt řešen komplexním manažerským přístupem s přísným kontrolním režimem. Celý text zprávy je přístupný na www.energy.gov.on.ca.

Snížení závislosti na fosilních palivech v Jižní Koreji

Vláda Jižní Koreje oznámila svoje plány na snížení závislosti země na fosilních palivech v celkové výši o 20% a to orientací na vodíkové hospodářství v kombinaci s novými typy jaderných reaktorů. Ministerstvo pro vědu a technologie plánuje rozpočet 843 miliónů USD na zahájení přípravy a výstavbu vodíkového hospodářství ve velkém rozsahu do roku 2019. Dále se plánuje do roku 2015 postavit v zemi 10 nových reaktorových bloků, vzhledem k nedostatku jiných vhodných přírodních zdrojů. V případě, že by se výroba elektřiny z JE nahradila výrobou z plynových elektráren, tak by se ceny energie v zemi zvojnásobily. Dle vyjádření ministerstva energetiky se v případě jádra jedná v současnosti o nejvýznamnější a nejlevnější energetický zdroj. Jižní Korea vyrábí v současnosti z jádra cca 40% elektřiny.

Zdroj: NucNet

zpět na úvodní stránku