ČEZ jádrem nahradil miliony vagonů uhlí

Elektřina by Česku vystačila na 4,5 roku

Dvě české jaderné elektrárny vyrobily do prvního dubnového pátku čtvrt bilionu kWh elektřiny. Podle společnosti ČEZ je to asi 250 milionů tun ušetřeného uhlí, které by se muselo vézt na vlaku tak dlouhém, že by dvakrát obtočil rovník. ČEZ provozuje dvě jaderné elektrárny. Výstavba první z nich, v Dukovanech, začala už v roce 1974. První elektřinu ale vyrobila až o jedenáct let později.
Dostavbě temelínské elektrárny předcházela řada diskusí, často emotivních. Proti elektrárně se postavila řada ekologických organizací. V červenci 2000 se nicméně elektrárna začala zavážet jaderným palivem a těsně před koncem roku vyrobil první blok první elektřinu.
Energii, která do dnešního dne v obou elektrárnách vznikla, vyčíslila společnost ČEZ na 250 miliard korun. Česká republika by s takovým množstvím elektřiny vystačila 4,5 roku.
Vyhořelého paliva vzniklo za celou dobu podle ČEZ dvacet krychlových metrů. To jsou dva kvádry o základně 2 x 2 metry a výšce 2,5 metru. Jeden z nich je přitom recyklovatelný, druhý je ale vysoce radioaktivní a musí se uložit.
Pokud by takové množství elektřiny vyrobily větrné elektrárny, bylo by k tomu podle ČEZ třeba postavit na českých horách 17 tisíc věží o výšce asi 100 metrů.
Výrobu této energie spalováním fosilních paliv by doprovázel vznik 200 milionů tun oxidu uhličitého, skleníkového plynu, který podle vědců způsobuje globální oteplování.

Zdroj: iDnes

zpět na úvodní stránku