Francie se chystá postavit nový jaderný blok typu EPR

V pondělí 5. dubna oznámil ministerský předseda Francie, p. Jean-Pierre Raffarin, že se jeho země pustí do plnění kontroverzního plánu na stavbu prototypu již dlouho odkládaného Evropského tlakovodního jaderného reaktoru (EPR).

"Naší zodpovědností je zajistit budoucnost jaderné energetiky", řekl p. Raffarin ve svém vystoupení, když představoval politiku nově složeného kabinetu.

Francouzská společnost EdF, která je silně orientovaná na výrobu elektřiny z jaderných elektráren, chce začít s výstavbou jaderného bloku již letos, protože 30 z 58 jejich bloků mají životnost do roku 2020, uvedl p. Raffarin.

Výše uvedený projekt byl pozastaven na více než dva roky k velkému uspokojení oponentů z protijaderných iniciativ, kteří prohlašovali, že nový reaktor bude produkovat stejně radioaktivních odpadů jako staré jaderné bloky.

P. Raffarin uvedl příklad Finska, které je jak známo silně orientovanou zemí na životní prostředí, jenž se také rozhodlo postavit první jaderný blok EPR.

"Francie bude muset jít touto cestou. Požádám parlament, aby tento projekt prodiskutoval ...v několika příštích týdnech.", řekl p. Raffarin.

Čtení vládního návrhu energetické politiky Francie pro budoucích 30 roků, jenž zahrnuje také schválení výstavby EPR, bylo opožděno, vzhledem ke změnám ve složení vlády po kruté porážce vládních stran v regionálních volbách minulý měsíc.

Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku