Koupě divizí Škody otevře Rusům další trhy

Škoda Holding prodala své hutě, kovárny a jaderné strojírenství s dvěma tisíci zaměstnanci a pěti miliardami tržeb skupině OMZ - Power Machines.

Příbuzné technologie a hlavně snazší přístup na trhy východní Evropy. To jsou důvody v pátek podepsaného vstupu ruské průmyslové skupiny OMZ-Power Machines do divizí hutě, kovárny a jaderného strojírenství plzeňské Škody Holding. Ruský strojírenský gigant si od jejich koupě slibuje snazší cestu k zakázkám především v oblasti údržby a modernizace klasických a jaderných elektráren.
Právě východní trhy jsou podle odborníků v současné době velmi zajímavé. "Jde tam o velké množství jaderných elektráren a jejich bloků, které nutně vyžadují opravu," vyjádřil se bývalý generální ředitel ČEZ a dnes čestný člen Svazu průmyslu a dopravy Petr Karas.
Cenu, kterou zaplatí skupina, spojovaná především s oligarchou Kachou Bendukidzem, představitelé obou stran nezveřejnili. Podle generálního ředitele Škody Holding Jiřího Zapletala je však o něco nižší než v médiích dříve uváděných 40 miliónů dolarů. Za tři divize zaplatí Rusové více než kolik dal loni nový vlastník plzeňské Škody - skupina Appian Group - za celý holding. Podle generálního ředitele Škody Holding Jiřího Zapletala však tehdy Appian přebíral podnik i s nevyřešenými dluhy a závazky v řádu miliard, zatímco OMZ-Power Machines kupuje už ekonomicky stabilizované firmy. Dohromady loni utržily pět miliard korun, výrazně klesl počet zaměstnanců, když v roce 2000 v nich pracovaly tři tisíce lidí, dnes už jen 1921. Dříve ztrátové hutě kovárny (v konsorciu Škoda Steel) byly loni oddluženy. "Aby přežily na globálním trhu, musejí ale investovat do dalšího rozvoje," vyjádřil se generální ředitel OMZ-Power Machines Jevgenij Jakovlev.
Cenu obou společností do určité míry ovlivnila rizika vyplývající z dlouhodobých obchodních vztahů prodávaných škodováckých dcer. Naopak velkým lákadlem mohou být pro ruského kupce nové potenciální zakázky, zejména pak v případě soutěže na stavbu nových bloků jaderné elektrárny v Bulharském Belene.
Jde o jednu z největších zakázek na dodávku jaderného zařízení v Bulharsku a Škoda JS o ni usiluje v konsorciu se Škodou Praha a Výzkumným ústavem jaderným v Řeži. Bulharsko staví již druhou jadernou elektrárnu, do dnešní doby do ní již investovalo zhruba miliardu amerických dolarů a její dokončení podporuje i bulharský prezident Georgi Parvanov. Výrobu jaderného zařízení pro jadernou elektrárnu Belene mají pro české konsorcium financovat Unicredito, respektive Živnostenská banka, Citibank a Česká exportní banka. O tom, kdo z pěti zájemců, kteří se o zakázku ucházejí, získá, by se mělo rozhodnout do jednoho roku. Případné vítězství v tendru by mohlo přinést Škodě JS druhou největší zakázku po někdejších dodávkách pro Temelín.
Škoda Steel a Škoda JS jsou po Škodě TS další firmy, které Appian Group letos prodal na základě loni ohlášené restrukturalizace výrobních oborů. Nadále se chce soustředit výhradně na oblast dopravní techniky a klasické energetiky.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku