Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2004

Prodloužení licence pro JE Beznau 2

Jaderný dozor HSK udělil JE Beznau 2 (365 MWe, PWR) provozní licenci provozovat tento blok i po termínu konec roku 2004, kdy končila jeho stávající licence. Nové povolení dostal provozovatel NOK (Nordostschweizerische Kraftwerke AG) bez časového omezení, ale za jistého provozně bezpečnostního režimu, který v sobě zahrnuje pravidelné inspekce a kontroly.

Plánování nové JE ve Švýcarsku

Švýcarské energetické společnosti založili pracovní skupinu AXPO v čele s panem Hans Rudolf Gubserem, bývalým šéfem Jaderné sekce společnosti NOK, která začíná připravovat podmínky pro stavbu nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku. Tato nová JE by se měla připojit k síti v roce 2025 jako kompenzace za ztrátu 1132 MWe, vzhledem k tomu, že stávající JE Beznau 1, Beznau 2 a Muhleberg budou odstaveny po cca 50 letech jejich provozu. Příprava projektu nové JE, licencování a její výstavba má trvat asi 20 roků.

Westinghouse na JE Olkiluoto

Energetická firma TVO (Teollisuuden Voima Oy) uzavřela s firmou Westinghouse čtyřletou dohodu o provádějí speciální údržby na jejich dvou reaktorech na JE Olkiluoto (BWR). Jedná se o údržbu tlakové nádoby a vnitroreaktorových částí a celý projekt má trvat až do roku 2007.

Vyřazení JE Ignalina 1 nepovoleno

Vyřazení 1. bloku JE Ignalina 1 k dohodnutém termínu s EU 31.12.2004 nemůže být dle litevského jaderného dozoru Vatesi povoleno. Nehledě na politický tlak ze strany EU Jaderný úřad nesouhlasí s bezpečnostní situací, kdy by se jeden blok provozoval a druhý byl ve stavu vyřazování, vzhledem k mnoha společným technologickým systémům a riziku, že bude takto ohrožena bezpečnost provozovaného bloku. Ředitel agentury pan Saulius Kutas řekl, že úřad nevydá povolení k vyřazování prvního bloku dokud nebude spokojen s technickými opatřeními na zajištení bezpečného a spolehlivého provozu 2. bloku.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku