Bulharsko hledá partnera pro dostavbu jaderné elektrárny Belene

Bulharsko hledá zahraničního partnera pro dostavbu jaderné elektrárny v Belene. V projektu za dvě miliardy USD získá nový partner podíl 49 procent. Zájem již vyjádřila tři konsorcia, součástí jednoho z nich jsou česká strojírenská skupina Škoda Praha a Komerční banka, uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters ministr pro energetiku Milko Kovačev.

Vláda pozastavila dostavbu elektrárny před více než deseti lety kvůli nedostatku peněz, ale také kvůli obavám spojeným s životním prostředím, protože elektrárna leží v oblasti zvýšené seismické aktivity. Nová vláda premiéra Simeona Sakskoburggotského však již dříve uvedla, že chce stavbu dokončit. Dostavba elektrárny je klíčovým rozhodnutím v rámci energetické politiky vlády, protože Bulharsko se chce v roce 2007 stát členem Evropské unie. Do té doby musí odstavit staré nevyhovující reaktory.

Zájem investovat do dostavby vyjádřila zatím tři konsorcia. První z nich zahrnuje Škodu Praha, Komerční banku, americkou Citibank a italskou banku Unicredito. Součástí druhého je francouzská společnost Framatome a ruská Atomstroiexport. Třetí konsorcium tvoří kanadská Atomic Energy Canada, italská firma Ansaldo Nuclear, americký Bechtel a japonská společnost Hitachi.

První dvě skupiny navrhují pokračovat v pracích v Belene, které byly zastaveny v roce 1991. V Belene je již vytvořena infrastruktura v hodnotě 1,2 miliardy USD, včetně sovětského reaktoru o výkonu 1000 megawattů. Třetí skupina doporučuje zahájit výstavbu nové elektrárny.

Rada ministrů by měla o způsobu, jakým vybere nového partnera, rozhodnout v červnu. Prioritní kandidát by mohl být známý do konce roku.

Nový partner by se měl stát součástí společného podniku, ve kterém bude 51 procent vlastnit státní firma a 49 procent partnerský investor. Elektrárna o kapacitě 1600 až 2000 megawattů by podle plánu Bulharska měla stát do roku 2010. Elektrárna bude představovat největší investici v Bulharsku za posledních 20 let.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku