Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2004

Rychlé reaktory v Japonsku nekončí

Nepravdivé informace o tom, že Japonsko ustupuje od vývoje rychlých množivých reaktorů, které proběhly světovým tiskem, byly odmítnuty zástupci JAIF (Japonské atomové průmyslové fórum). V říjnu 2003 japonská vláda schválila energetický program, který specifikuje jádro jako klíčový element japonské energetické politiky pro nadcházející období. Kromě toho Komise pro atomovou energii detailně specifikovala potřebu Japonska pro další vývoj rychlých množivých reaktorů a rozšíření využívání MOX paliva.

Jaderná energetika pomohla Bavorsku k prosperitě

Významný německý opoziční politik pan Edmund Stoiber, vedoucí strany CSU (Christian-Social Union) v Bavorsku, vystoupil se silnou kritikou současné federální politiky ve vztahu k využívání jaderné energetiky. Pan Stoiber řekl, jádro vždy hrálo základní úlohu v bavorské energetice a pomohlo k nebývalému rozvoji celého regionu z poměrně zaostalé, převážně zemědělsky orientované oblasti, na dnešní světově uznávanou kolébku moderních technologií a vysoce kvalifikované pracovní síly. Veškerý tento rozvoj byl dosažen díky jaderné energetice a s ní spojených odvětví. Jádro se podílí na výrobě elektřiny v Bavorsku z plných 2/3 a odchod od něho by znamenal pro Německo dramatickou závislost na dovozech paliv (nafta a plyn). K tomu dodal, že moderní průmyslový region nemůže bez jádra existovat. Navíc Německo ztrácí svou vedoucí úlohu rozvoje těchto technologií a kráčí zpět v oblasti vývoje norem jaderné bezpečnosti na mezinárodní úrovni. Dostává se takto do izolace v energetické technologické politice. Pan Stoiber byl hlavním protikandidátem kancléře Gerharda Schrodera ve volbách v 09/2002, který zastupuje vítěznou rudo-zelenou koalici.

Rekordně krátká odstávka pro výměnu paliva

Ve Švédsku na 3. bloku JE Ringhals se podařilo provést zatím nejkratší odstávku pro výměnu paliva na reaktorech typu PWR a to za 14 dní a 16 hodin. Tento výkon je pravděpodobně světovým rekordem na blocích tohoto typu. Oficiální prohlášení mluvčího elektrárny uvádí, že tato doba je téměř polovina toho co bylo v minulosti považováno za obvyklou délku odstávky na výměnu paliva. Ředitel provozu 3. bloku pan Christian Schwartz k tomu uvedl, že si pro tuto odstávku stanovili vizi: "Bezpečná a krátká" a že její naplnění představovalo těžkou práci a dlouhou a pečlivou přípravu. Znamenalo to změnit způsob myšlení personálu a zavést zcela nové metody práce. Díky tomu může být blok Ringhals 3 připojen cca o 14 dní déle k síti a vyrobit okolo 300 GWh elektřiny – což představuje roční potřebu středně velkého švédského města. JE Ringhals má 4 reaktorové bloky 1x BWR a 3x PWR a jejími vlastníky jsou společnosti Vattenfall AB a Sydkraft.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku