Monitoring německého a rakouského tisku v 21. týdnu

Německý a rakouský tisk v 21. týdnu roku diskutoval o "Odchodu z odchodu" to jest, vymanění se z nepříjemného problému zřeknutí se jaderné energetiky. Nahlas zaznívá názor že alternativní zdroje vítr ale i plyn nejsou žádnou alternativou. V tématu "Temelín" dochází k jisté konsolidaci názorů a hledá se viník, kdo za to může, že protitemelínští neuspěli.

Handelsblatt

Důlní koncern RAG ukončil dvouměsíční hledání partnera pro německou energetiku a plynárenství. Společnost RWE předpokládá, že získá pětadvacetiprocentní až třicetiprocentní podíl v dceřiné společnosti RAG Steag. Steag disponuje povolením pro výstavbu nového uhelného zdroje, který se RWE kvůli dohodě o německém opuštění jaderné energetiky velice dobře hodí," vysvětluje list okolnosti obchodu za 400 miliónů eur, o který měly zájem také belgický Electrabel a Gaz de France.

Die Oberösterreichischen Nachrichten.

Slovensko se obává, že při privatizaci energetického obra Slovenské elektrárne (SE) nezíská očekávanou cenu. Za alternativní řešení považuje fúzi s českým ČEZ.

Proti výstavbě meziskladu atomového odpadu v Temelíně se negativně staví také Horní Rakousy a ekologické organizace. Kdy bude studie o vlivu na životní prostředí je stále nejasné, kritizuje Mathilde Hallová z Platformy proti jadernému nebezpečí. Mezitím provozovatel elektrárny láká obce v okolí Temelína na přísliby peněz.

Temelín je realita, ale žádná další výstavba nebude, protože to škodí turistice, řekl jihočeský hejtman Jan Zahradník při setkání s poslanci z Horních Rakous, kteří byli na cestě v Česku.

Salzburger Nachrichten

Při pódiové diskusi v Salcburku uvedl evropský poslanec za Zelené Johannes Voggenhuber, že také striktní obhajoba domácích zájmů přispěla k tomu, že Rakousko nezískalo v Evropě podporu při jednáních o tranzitu a Temelíně.

Frankfurter Rundschau

Atomová a uhelná lobby se aktivizuje proti obnovitelným zdrojům energie pod heslem „Obrat od obratu“. „Mezi dvěma žlutými kontejnery na jaderný odpad a hromadou uhlí se na lehátcích povaluje devět aktivistů Greenpeace. Proti jaderné energii a uhelným subvencím, za čistý sluneční proud, tak zní jejich poselství. Nikoho to však dnes nezajímá.“

V hannoverském domě průmyslu, požadují představitelné elektrárenských koncernů přesný opak, chtějí obrat od energetického obratu. Orientace na plyn a obnovitelné zdroje jako vítr ohrožuje bezpečnost dodávek. Člen představenstva koncernu E.on Walter Hohlefelder varuje před opuštěním jádra. Nahradit by bylo nutno během příštích dvaceti let 20 tisíc megawattů. Jak toho dosáhnout, však ještě nikdo neřekl. Zemní plyn a obnovitelné energie neznamenají alternativu. Dovážet se bude během několika málo let veškerý plyn, Německo se tím ocitne v závislosti, která sama o sobě povede ke zvyšování cen. Větrná energetika čerpá vysoké dotace, nezajišťuje bezpečnost dodávek a vyžaduje záložní elektrárny, jimiž se vyrovnávají důsledky bezvětří.O budoucnosti černého uhlí se nepochybuje. Jeho podíl bude spíše stoupat.

Zdroj: Portál ČEZ, Petr Spilka

zpět na úvodní stránku