Jihočeské matky neuspěly u Nejvyššího správního soudu

Nejvyšší správní soud nevyhověl stížnosti sdružení Jihočeské matky na ministerstvo pro místní rozvoj.

Sdružení se nelíbilo, že ministerstvo v roce 2000 potvrdilo rozhodnutí dnes již zaniklého Okresního úřadu v Třebíči o umístění meziskladu vyhořelého paliva v Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku.

Žalobu soud zamítl především proto, že sdružení Jihočeské matky ve své žalobě uvedlo námitky, které byly námitkami jiného ekologického sdružení, jež ale žalobu nepodalo, řekla dnes ČTK a České televizi mluvčí soudu Marika Komoňová. Další informace však nechtěla sdělit do okamžiku, než budou o verdiktu oficiálně vyrozuměny strany sporu.

Mezisklad, který by měl pojmout 1320 tun vyhořelého paliva, začala společnost ČEZ stavět letos dubnu. Stavbu odsouhlasily i obce v okolí elektrárny.

Sdružení je známé svým nesouhlasem s provozováním atomových elektráren. V této době vrcholí přípravy na stavbu obdobného meziskladu v Jaderné elektrárně Temelín.

Žaloby, jimiž se zabýval Nejvyšší správní soud, nejsou ojedinělými právními kroky sdružení ve vztahu k atomové energetice. Jihočeské matky zaslaly v závěru loňského roku Mezinárodnímu soudu pro lidská práva ve Štrasburku hned dvě stížnosti. První se týká utajování informací o bezpečnosti Temelína, druhá pak vyloučení sdružení z rozhodovacího řízení o povolení stavby elektrárny.

Zdroj: Portál ČEZ

zpět na úvodní stránku