Monitoring německého a rakouského tisku v 22. týdnu

Poklidně začínající týden vzrušily nejprve slovenské zprávy o dostavbě Mochovců a pochybnosti o odstavení elektrárny V1. Týden uzavřela zpráva o aktuálních českých plánech na dostavbu Temelína a následné dementi zprávy ve věci horké aktuálnosti dostavby.

Der Standard

Nechceme nechceme být na nikom závislí a dovážet elektřinu, prohlašuje slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko a každopádně dostavíme zbývající bloky v Mochovcích". Rusko je rovněž přesvědčen, že také Rakousko bude jednou nakupovat slovenskou elektřinu.
Otvíracím článkem a celou tiskovou stranou se věnuje slovenské jaderné energetice. Nepoučili jsme se z Temelína?
I ve slovenském případě platí: Rakouská protiatomová polemika je kontraproduktivní
Ministr zdravotnictví varuje: Volební boj může ovlivnit myšlenkové pochody. Protože je to tu zase: Jaderná energetika, v rakouské domácí politice mystifikované synonymum zla, může znovu působit na emoce. Hlasitými úvahami o výstavbě a neuzavření atomových elektráren dodal slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko bojovníkům ve volbách do EU vítané téma. Dokonce nejen v Rakousku, nýbrž i u sebe doma. ….Připomeňme: Česká JE Temelín byla spuštěna přes ostré protesty všech rakouských stran zahrnující i hraniční blokády. Zjevný populismus, který měl Rakušany přesvědčit, že zastaví temelínský "reaktorový šrot", zapůsobil klasicky kontraproduktivně. Dokonce řada Čechů stavějících se skepticky k jádru podpořila svou vládu. Podobný scénář se nyní rýsuje v případě Mochovců.
Faktem zůstává, že nikdo nemůže Slovákům zabránit, aby rozvíjeli jadernou energetiku, když si to přejí. Uzavření obou prvních reaktorů v Bohunicích je však součástí přístupových dohod. Brusel k tomu včera řekl jasné slovo a tím je věc vyřízena i bez rakouského přičinění. Žádný rozumně uvažující slovenský politik nepůjde do nových jednání.
Rostoucí spotřeba elektřiny v nových členských zemích zvyšuje výbušnost tohoto tématu, neboť posiluje dychtivost atomového průmyslu. O to naléhavější jsou realistické alternativní scénáře. Důraz leží na slově alternativní. Protože oficiální rakouská doktrína bezjaderné střední Evropy je iluzí.
- Nově zvolený rakouský prezident Heinz Fischer se vyslovil pro střízlivé posouzení témat jako Temelín a Benešovy dekrety. Z dlouhodobé perspektivy bylo dobré, kdyby Evropa snížila rizika vyplývající z jaderné energetiky.
- "Bohunice budou uzavřeny, na tom se nedá nic změnit," zmírňuje rozruch kolem Bohunic Rudolf Schuster. Také v souvislosti s dostavbou Mochovců poněkud relativizoval dosavadní stanoviska: "Nad těmito plány visí velký otazník. Je pro to zapotřebí mnoho peněz, které nemáme. Tyto plány jsou spíše sny, nikoli realita. Více se tedy o tom mluví než jedná."
- Na Schusterova slova o Bohunicích reagovali rakouští sociální demokraté a Zelení s ulehčením. Obavy zastupující rakouské mluvčí Zelených Evy Glawisnigové ohledně Mochovců však slovenský prezident nerozptýlil; vše přece závisí jen na penězích.
Tyto zprávy proběhly prakticky všemi rakouskými a bavorskými tituly.

Die Oberösterreichischen Nachrichten

- Evropa spěje ke kritické situaci, soudí na základě prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavla Rusnoka o dostavbě Mochovců hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober. "Hrozí nebezpečí, že Slovensko a Česko vytvoří vedle Francie druhý velký projaderný blok," prohlásil.
- Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina znovu požaduje dostavbu Temelína. V Horních Rakousích se jeho návrh odmítá jako provokace, protože ještě nejsou splněny bezpečnostní úpravy dohodnuté v Melku.
- Česko dementuje zprávu o rozšíření Temelína. Podle ministerstva průmyslu je rozvoj mírového využití atomové energie "časově velice vzdálený" ČEZ se nechystá v nejbližších třech letech zadat takovou objednávku, řekl mluvčí Kříž agentuře ČTK. Společnost však nechá vypracovat studii o mírovém využití energie jádra v České republice, konstatuje deník.

Zdroj: Portál ČEZ, Petr Spilka

zpět na úvodní stránku