Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2004

Konsorcia pro nový jaderný blok v USA

Již 8 energetických společností se připojilo do konsorcia NuStart Energy Development LLC, které je založeno na přípravu stavení a provozní licence (COL) pro nový jaderný blok v USA. Na tomto budou spolupracovat se státním úřadem DOE a NRC. Jedná se společnosti Florida Power & Light, Entergy, Constellation Generation Group, Duke Energy, EdF International NA, Exelon Generation, Southern Co. a Tennessee Valley Authority (TVA). Zatím se připravují podklady pro dva typy reaktorů AP 1000 (Westinghouse) a ESBWR (General Electric), z nichž může být vybrán pouze jeden. Za stejným účelem však existují v USA další dvě skupiny. Druhá skupina pod vedením TVA zase pracuje na vypracování podkladů pro COL společně s firmami Toshiba, GE, Bechtel, USEC Inc. a Global Nuclear Fuel na projekt ABWR na JE Bellefonte. Třetí společenství vede firma Dominion a ve spolupráci s kanadskou AECL Technologies, Hitachi a Bechtel, připravují podmínky pro stavební a provozní licenci na projekt Candu-7.

Souhlas s výstavbou demonstračního EPR ve Francii

Francouzské národní shromáždění odsouhlasilo návrh zákona, který potvrzuje využívání jaderných elektráren jako principiální metody pro výrobu elektrické energie a dále souhlas na výstavbu demonstračního jaderného bloku typu EPR. Navrhovaná energetická legislativa byla v NS schválena v poměru hlasů 358 ku 157. V dalším kroku bude legislativa podrobena diskusi v Senátu, kde se předpokládá její konání 9. června. Vzhledem k silné podpoře jádra ve Francii nikdo nepochybuje, že legislativa bude schválena.

Horké zkoušky na 3. bloku JE Kalininská

Na 3.bloku JE Kalininská (VVER 1000), který je ve výstavbě, byly zahájeny horké zkoušky. Aktivní zóna reaktoru je zavezena modely palivových kazet a probíhají zde hydraulické zkoušky zařízení na provozních teplotách. Plán spouštění je poněkud opožděn, protože dle původních plánů měl 3. blok dosáhnout kritičnosti již na konci roku 2003 v letošním roce měl probíhat již zkušební komerční provoz.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku