Inspektoři z Unie prověřovali Temelín

Dana Drábová tvrdí, že tak bezvýznamnou závadou se Evropská komise ještě nezabývala, a bude si stěžovat v Bruselu.

Včerejší příjezd inspektorů Ředitelství výboru pro dopravu a energetiku Evropské komise do Jaderné elektrárny Temelín, kde prošetřovali nedělní únik radioaktivní vody do odpadních jímek, natolik vytočil předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou, že si bude na postup komise stěžovat v Bruselu.

"Budeme si diplomatickou cestou stěžovat na postup Evropské komise při prověřování zmíněné závady. Ukázat elektrárnu není problém. Takovou bezvýznamnou závadou se však ještě nikdy komise nezabývala," řekla Drábová. Kontrola podle ní přijela kvůli politickému zadání.
Ačkoli SÚJB označil celou nedělní událost za nevýznamnou, Ředitelství výboru pro energetiku a dopravu Evropské komise v úterý rozhodlo o nadstandardní prověrce přímo na místě a to zřejmě pod tlakem rakouských odpůrců elektrárny. Je to vůbec poprvé v historii Evropské unie, co vrcholný orgán unie zkontroloval práci jaderného, v tomto případě Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), v některé z členských zemí. Na Temelíně přitom proběhlo už celkem 22 kontrolních misí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni.
Do Temelína přijeli experti výboru Evropské komise Stamatios Tsalas a Thomas Ryan ve středu dopoledne.
"Evropská komise reagovala i přesto, že nešlo o žádnou vážnou nehodu. Tato událost však vyvolala napětí v okolních regionech. My chceme jejich obyvatele ujistit, že se nic vážného nestalo, a že jde o událost, k níž dochází běžně u mnoha reaktorů," uvedl Tsalas těsně před vstupem do elektrárny.
Na dotaz, proč Evropská komise neprověřila například nehodu na německé jaderné elektrárně Philipsburg, kde na konci dubna letošního roku uniklo mimo potrubí celkem třicet tisíc litrů kontaminované vody, tedy desetkrát větší množství než v neděli v Temelíně, Tsalas odpověděl. "Samozřejmě by nebylo vhodné se takto zaměřit na každou jadernou elektrárnu."
Přitom v Temelíně voda skončila ve speciální kanalizaci, zatímco ve Philipsburgu přetekly záchytné nádrže a část radioaktivní tekutiny se dokonce dostala do Rýna. Přesto tato událost nevyvolala v Bruselu žádné podobné opatření jako nedělní porucha v Temelíně.
"Nemáme důvod o hodnocení události ze strany státního dozoru pochybovat a myslím si, že Evropská komise z našich závěrů žádné veřejné závěry neučiní. Využijeme je však při přípravách na běžné inspekce, které se zde v budoucnu uskuteční," konstatoval Tsalas.

Zdroj: Právo

zpět na úvodní stránku