Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2004

Zařízení kubánské JE se bude stěhovat na Ukrajinu

V současné době proběhly v Kyjevě rozhovory mezi kubánskou delegací a ukrajinskými představiteli ohledně prodeje zařízení rozestavěné JE Juragua, jejíž výstavba byla v roce 2000 oficiálním rozhodnutím vlády zrušena. JE Juragua se začala stavět v roce 1983 a její stavba byla v roce 1992 zastavena. Jedná se o zařízení pro elektrárnu typu VVER 440, jenž má Ukrajina zájem použít na JE Rovno při prodloužení životnosti stávajících bloků. Společnost Energoatom se chystá v nejbližší době provést hodnocení stavu tohoto zařízení a rozhodnutí o případných nákupech.

Prodlouží Německo životnost svých JE?

Bavorský premiér a předseda opoziční konzervativní strany CSU pan Edmund Stoiber vystoupil na nedávné mezinárodní konferenci o obnovitelných energetických zdrojích v Bonnu s názorem, že jaderná energetika může eliminovat narůstající nejistotu související s produkcí ropy a její vzrůstající ceny. Nabádal německou vládu, aby přehodnotila dohodu o postupném vyřazení jaderné energetiky z energetického mixu, kterou učinila vláda G. Schroedera a německé energetické společnosti. Požadoval prodloužit životnost současných jaderných bloků v Německu, včetně jejich modernizace a výstavbu nových reaktorů.

Požadavek na přehodnocení vyřazení 3. a 4. bloku JE Kozloduj

Více než 200 expertů z oblasti energetiky poslalo rezoluci EU, aby přehodnotila svůj požadavek na vyřazení jaderných bloků JE Kozloduj 3 a 4 z provozu do roku 2006. Tato rezoluce byla vypracována na mezinárodní konferenci dne 3. června 2004, kde účastníci upozorňovali na skutečnost, že odstavení těchto dvou bloků může stát Bulharsko více než 3,5 miliardy EUR. Prezident pan Georgi Parvanov nyní připouští, že jeho země udělala chybu, když souhlasila s předčasným vyřazením těchto dvou jaderných bloků z provozu a poslal prohlášení ve kterém žádá EU, aby dovolila jejich další provoz. V této souvislosti ale komisař pro rozšíření EU, pan Gunter Verheugen upozornil na to, že vstup Bulharska do EU v roce 2007 může být odložen, pokud bude znovu otevřena kapitola energetika.

10 jihokorejských okresů žádá o umístění trvalého úložiště RaO na svém území

Představitelé 10 okresů si podali žádosti na povolení umístění prvního trvalého úložiště na radioaktivní odpady na jejich území. Aby byla žádost platná, tak museli doložit petici, která musela být podepsaná nejméně 1/3 místního obyvatelstva ve věku nad 20 roků do 31. května 2004. Závěrečné rozhodnutí o konečném výběru umístění lokality úložiště bude provedeno vládou do konce roku 2004. K tomuto "nabídkovému řízeni" došlo poté, co bylo loni upuštěno od plánu na výstavbu úložiště RaO na ostrově Wido, v provincii North Vhopla, proti kterému protestovali místní obyvatelé.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku