Monitoring německého a rakouského tisku v 25. týdnu

Pokušení trumfovat temelínskou kartou po projaderných prohlášeních bavorských politiků, ve volebním týdnu Evropského parlamentu neodolali v Rakousku a Německu ani politici ani média. Záminku poskytla prasklá měřící trubička v kontrolovaném pásmu a nátok 3 kubíků vody do speciální kanalizace, která je právě pro takové případy určena. Mediální bouře se po inspekci euroexpertů v Temelíně utišila.

Der Standard

- Angela Merkelová z německé CDU si v povíkendových článcích přeje delší provoz německých jaderných elektráren. Vrací se k prohlášení šéfa partnerské CSU a bavorského premiéra Edmunda Stoibera z minulého týdne o nezbytnosti tohoto kroku a případné další výstavbě nových reaktorů a rekapituluje současný stav německé jaderné energetiky.

Projaderná vyjádření Merkelové citují stručně Süddeutsche Zeitung a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

- Únik radioaktivní vody na JE Temelín přináší deník na prvních stránkách a uvnitř zveřejňuje obsáhlejší zpravodajství

- Rozvážné a uklidňující hlasy zaznívají až od poloviny týdne. .... - Byla jednou jedna porucha v Temelíně, jaké se občas stávají - naposledy na německé JE Philippsburg, kde koncem dubna uniklo 30 kubíků lehce kontaminované vody až do Rýna, píše v komentáři Temelínitida redaktorka listu Barbara Tóthová. V Temelíně unikly tři kubíky, což je také špatné. Avšak nemá to žádný vztah k vnitropolitické řetězové reakci, která se automaticky spustí, když se slůvko Temelín objeví v titulku... Rakousko přichází o šanci být mostem k novým členům EU, kterážto snaha se v Bruselu ostatně sotva bere vážně podobně jako periodicky se opakující Temelínitida.

Die Oberösterreichischen Nachrichten

- Zelení sbírají síly před těžkým rokem. Šéf stranické organizace, zemský ministr životního prostředí Rudi Anschober slíbil, že Zelení budou nadále usilovat o odstavení JE Temelín.

- Únik radioaktivní vody na JE Temelín přináší deník na prvních stránkách a zveřejňuje obsáhlé zpravodajství. Nejcitovanější osobou je pověřenec Pavlovec, podle něhož nynější 65. závada dokazuje, že "JE Temelín je hrozbou pro celou Evropu a příští porucha ji může poničit" - Zpravodajství klade důraz na znepokojení rakouské veřejnosti. Uniklá voda byla "jistě radioaktivní", avšak na druhé straně "elektrárna není cedník", soudí analytik risik Wolfgang Kromp z Vídeňské univerzity; podle něj uniklo jedno procento chladicí vody, která se na místě separovala a dekontaminovala.

- Po inspekci euroexpertů se píše: „Euroexperti nezjistili na Temelíně žádné ohrožení - neunikla radioaktivita a žádný pracovník neutrpěl zranění. Hejtman Pühringer přesto považuje 72hodinovou lhůtu pro informování o událostech v Temelíně za příliš dlouhou.

Prakticky shodné zprávy v důležitosti i rozsahu přináší i Kurier a Salzburger Nachrichten. Deník Kurier přidává chronologii největších poruch na elektrárně. Bavorsko navíc požaduje vysvětlení, zdůrazňují ve svém povíkendovém zpravodajství Süddeutsche Zeitung a Passauer Neue Presse Tyto hlasy se od poloviny týdne uklidňují

Passauer Neue Presse.

- „Protiatomovou frontu rozruší každá závada na Temelíně“. To, co se přihodilo nyní na Temelíně, není porucha, nýbrž událost, říká mluvčí elektrárny. Možná je pravda někde uprostřed. Znepokojuje však, že nyní, krátce před eurovolbami, se někdo snaží z události, a je jedno, zda velké nebo malé, vytřískat politický kapitál.

- Helmuth Rocker přibližuje teoretickou možnost jak může Temelín získat peníze z EU prostřednictvím úvěru Euratomu pro podporu výstavbu východoevropských jaderných zařízení.…Evropská komise obhajuje svůj názor a vysvětluje, že podporuje především odstavení nebo nutné rekonstrukce východoevropských jaderných zařízení. Od roku 1977 bylo poskytnuto kolem 50 úvěrů v celkové výši 2,8 miliardy eur. Východobavorští poslanci jsou rozhořčeni: "To přece nejde, abychom v Německu likvidovali nejbezpečnější jaderné elektrárny a svými daněmi financovali reaktory v zahraničí," řekl poslanec zemského sněmu Konrad Kobler (CSU).

Zdroj: Portál ČEZ, Petr Spilka

zpět na úvodní stránku