Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2004

Nové překrytí sarkofágu v Černobylu

Na opravu a výstavbu nového překrytí černobylského sarkofágu kolem 4. bloku této odstavené elektrárny bylo vybráno po dlouhých průtazích a tendrech konsorcium ruských a ukrajinských firem. Jedná se o následující firmy: Atomstrojexport (Rusko) a tři z Ukrajiny - Južtěploeněrgomontaž, Atomeněrgostrojprojekt a Technický úsek z JE Rovno. Jedná se o kontrakt v hodnotě 49 mil. USD, který bude částečně financovat evropská banka EBRD. Návrh stabilizačních prací má být zahájen v září t.r. a vlastní práce v 02/2005 s plánem dokončení v 06/2007.

Nové úložiště ve Švýcarsku

Švýcarská vláda schválila výstavbu nového úložiště na použité jaderné palivo na JE Goesgen v hodnotě 70 mil. SFr (57 mil. USD). Výstavba má být zahájena ještě v tomto měsíci a má být dokončena v 07/2007. Projektem je plánovaná maximální kapacita 1650 palivových kazet. Generálním dodavatelem stavby je firma Framatome ANP.

Zavážení paliva na ukrajinské JE Chmelnická

Na JE Chmelnická (VVER 1000) se poprvé zaváží aktivní zóna do dokončovaného 2. bloku. Zavážení nového paliva začalo 14.07.04 a v návaznosti se připravuje zahájení předprovozních fyzikálních testů, které budou trvat cca 25 dnů. Na JE Chmelnická-2 bude výrobní závod TVEL zkoušet celou vsázku nových modernizovaných palivových kazet (163 ks), které budou poprvé v celém rozsahu použity v zahraničí. Spouštění reaktoru se plánuje na polovinu srpna 2004.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku