Opozice Zelených proti jaderné energetice byla historickou chybou

Další z významných světových bojovníků za životní prostředí, Bruno Comby, vydal zprávu ve které přiznává, že opozice hnutí Zelených proti jaderné energetice byla historickou chybou.

Kritické připomínky byly zaměřeny na zdraví lidí, bezpečnost a ochranu přírody. Z tohoto hlediska jaderná energetika ostatní energetické alternativy vysoko převyšuje. Spalování fosilních paliv např. znečišťují atmosféru, větrné turbíny a solární články pro výrobu komerční elektřiny či pěstování rostlin pro jejich následné spalování podstatně mění charakter krajiny a vyrábějí pouze mizivé množství energie…

Bruno Comby ve své zprávě dále uvádí jako neoddiskutovatelný fakt, že nárůst populace na naší planetě a zvyšování úrovně života v dlouhodobém horizontu se prostě bez návratu k jaderné energetice neobejde. Dobře navržená, dobře zkonstruovaná, dobře provozovaná a dobře udržovaná jaderná elektrárna je velmi čistá, bezpečná, odolná a ekonomická. Dále porovnává výhody a nevýhody jádra s jinými alternativami a nezapomíná ani na technologický pokrok, kterým přispívá jádro do rozvoje ostatních technologií a průmyslu. Stabilizace a zabezpečení odpadů, rozpracované technologické metodiky a přístup k organizace práce a další mohou být vzorem pro ostatní průmyslová odvětví.

Role obnovitelných zdrojů je velice významná, ale je potřeba ji uvést na pravou míru a uvědomit si, že jejich energetické použití se hodí jen pro specifické podmínky a ne pro takovou energetiku, kterou potřebuje průmysl.

Časy se mění a stále zvětšující se počet environmentalistů se připojuje ke hnutí EFN (environmentalisté pro jádro). Toto celosvětové hnutí již zahrnuje okolo 6000 členů ze 48 zemí světa. V současnosti se objevuje nový trend, kdy starý protijaderný přístup ve hnutí Zelených stagnuje a nový - projaderný - se začíná objevovat na titulních stránkách. Příkladem z poslední doby může být James Levelock (autor teorie Gaia), duchovní otec rozvoje environmentálního uvědomění a hnutí Zelených z období 60. let minulého století, který se s deklarací, že „jádro je jediné zelené řešení“, dostal na čelní stránky nejvýznamnějších listů, jako je The Independent, LeMonde, Insight apod.

„Opozice hnutí za životní prostředí proti mírovému využití jádra postupně odchází a budoucnost ukáže, že to byla jedna z nejhorších chyb naší doby,“ konstatuje zpráva Bruno Comby.

Podrobnější znění článku je možné najít na www.ecolo.org.

Zdroj: EFN - NEWs, Environmentalists for Nuclear Energy, volný překlad Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku