Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2004

Stanovisko EU k projektu ITER

Evropská rada ministrů průmyslu a výzkumu dala jasné stanovisko v otázce dosažení souhlasu se svými mezinárodními partnery v otázce stavby mezinárodního termonukleárního reaktoru ITER. Rada ministrů zdůraznila globální důležitost výzkumu jaderné fúze a mimořádného významu co nejširší mezinárodní spolupráce v této oblasti. Stav projektu ITER je již nějakou dobu na mrtvém bodě, kdy dvě skupiny projektu soupeří o umístění tohoto experimentálního reaktoru. Evropa, podporována Ruskem a Čínou prosazuje místo Caradache v jižní Francii, zatímco USA a Jižní Korea upřednostňují Rokkasho v Japonsku. Jednání se nyní vedou okolo „ceny útěchy“ - garancí dodávek a prací pro toho, kdo nevyhraje tento spor o umístění. Komisař EU pro vědu a výzkum p. Phillipe Busquin dokonce uvažuje i o odtrhnutí EU od projektu a jít vlastní cestou. Tato varianta je však tak nákladná, že nemá velkou podporu a některé země jako např.Německo, V. Británie a Holandsko odmítají pumpovat do projektu další finanční prostředky. Skupina projektu ITER se má opět sejít v polovině října ve Vídni, kde znovu budou tyto otázky probírány.

Nový komisař Evropské komise pro energetiku

Od 1.11.2004 půjde do úřadu nový komisař EK pro Energetiku p. László Kovács, který ve své funkci zamění končící známou komisařku paní Loyolu de Palacio. Pro energetiku je důležité jaký postoj bude nový komisař zastávat v citlivých otázkách jako je např. energetický mix a jaderná energetika. P. Kovácz ve svém veřejném vystoupení uvedl, že jeho postoj je stejný jako u pí dePalacio, tzn. že rozhodnutí o využívání energetických zdrojů, vč. jádra musí učinit jednotlivé členské státy a že jaderná cesta musí být tedy pro zájemce otevřená. Při této příležitosti neopomněl připomenout jeho vlastní zemi Maďarsko, které je ze 40% závislé na JE Pakš a nedovedl by si představit situaci co by se stalo, kdyby tento energetický zdroj zde nebyl k dispozici. Za klíčovou otázku považuje nový komisař ne jestli jádro ano či ne, ale to, že existující a budoucí JE jsou a budou bezpečné a to jak na území EU, tak i u jejích sousedů. Tímto směrem bude zaměřovat svou budoucí politiku a pokud se to podaří tak spolu s otázkou snížení emisí CO2 dle Kyotských protokolů je přesvědčen, že se zmírní i obavy evropských občanů z využívání jádra ve prospěch lidstva.

Legislativní opatření pro vyřazování JE v Litvě a na Slovensku

Evropská komise navrhuje legislativní opatření na zajištění finančních grantů pro dvě země Litvu a Slovensko, které se zavázaly vyřazení svých jaderných elektráren jako podmínku pro vstup do EU. Za odstavení Ignalina 1 v r. 2005 a Ignalina 2 do konce 2009 navrhují částku 815 mil.EUR a pro Slovensko za odstavení Bohunice 1 v r. 2006 a Bohunice 2 v r.2008 částku 237 mil EUR. Jedná se o finanční plány pro období let 2007 – 2013, vzhledem k dlouhodobosti všech činností souvisejících s trvalým vyřazováním JE z provozu.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku