Jihoafrická republika jaderným lídrem kontinentu

Jihoafrická republika je jedinou zemí afrického kontinentu, která vyrábí elektřinu jadernou cestou. Zároveň je světovým pionýrem ve vývoji PBMR reaktoru, který může změnit váhavý postoj veřejnosti k jádru.
Vláda Jihoafrické republiky po dlouhých debatách zvedla ruku pro jadernou energii a zavázala se poskytnout 500 miliónů randů (82 miliónů USD) na podporu klíčových kontraktů projektu nového reaktoru typu PBMR (Pebble-bed modular reactor). Ministr financí Trevor Manuel označil investiční plán za střednědobou rozpočtovou prioritu, což je vnímáno jako podmíněný souhlas s demonstračním PBMR reaktorem v Koebergu blízko Kapského města.
Společnost PBMR Ltd., jež reaktor vlastní, už se dala slyšet, že vládní podpora je důležitým znamením pro partnery a dodavatele projektu. Mluvčí společnosti Tom Ferreira řekl: „Na souhlas kabinetu jsme dlouho čekali. Umožní nám pokročit v jednáních například s japonskou firmou Mitsibishi Heavy Industries (MHI), která pracuje na turbíně a na stavbě testovacího héliového areálu". Jihoafrický jaderný provozovatel má smělé plány: až deset lokálních reaktorů rozesetých po pobřežních regionech, jež jsou příliš daleko od uhelných elektráren. PBMR Ltd. si chce do tří let u americké Jaderné regulační komise (NRC) zažádat o projektovou certifikaci PBMR reaktoru, jež by jí otevřela cestu na zahraniční trhy. Podle svých propočtů by mohla zásobovat světové trhy deseti až dvaceti reaktory ročně a zaměstnat tak doma až 60 tisíc lidí.
Reaktory PBMR (Pebble-bed modular reactor) patří do skupiny reaktorů třetí generace s důrazem na spolehlivost a bezpečnost. Své jméno (doslova modulární reaktor s oblázkovým ložem) získal podle tvaru paliva – kuliček velikosti tenisového míčku. Do reaktorové nádoby se jich vejde na 310.000 a díky keramickému obalu snesou vysoké teploty potřebné pro účinnější reakci. Místo vody se jako chladící médium využívá helium. Vyvíjený jihoafrický PBMR reaktor je zároveň asi desetkrát menší než konvenční zařízení a má systém zabezpečení založený na fyzikálních zákonech – je tedy naprosto nemožné jej roztavit, či zničit výbuchem aktivní zóny, jak se stalo v Černobylu. Při jakékoliv neočekávané chybě se reaktor prostě sám vyřadí z provozu. Manažer pro strategický vývoj firmy PBMR Ltd. Phumzile Tshelane o PBMR říká: „Snažíme se změnit jadernou kulturu. Pokud reaktor splní naše očekávání, bude to znamenat dramatický obrat pro jadernou energie v globálním měřítku. Konečně se splní sen o energetické zdroji, který je čistý, bezpečný, konkurenceschopný a možná dokonce populární".
Jihoafrická republika je první a jedinou zemí na světě, která si postavila jadernou zbraň a vzápětí od výroby jaderného arzenálu dobrovolně odstoupila. Deset let po oznámení, že jadernou zbraní disponuje, Jihoafrická republika své zbraně rozmontovala a od té doby je hlasitým zastáncem úmluvy o nešíření jaderných zbraní. Atomovou energii využívá pouze k mírovým účelům – na výrobu elektřiny a na vědecký výzkum (např. lékařské využití).

Zdroj: WNA, NucNet, PBMR Ltd., ČNS

zpět na úvodní stránku