Švédská vláda potvrdila uzavření reaktoru Barsebäck 2

Švédská vláda potvrdila své rozhodnutí uzavřít druhý reaktor jaderné elektrárny Barsebäck. Ve svém prohlášení uvedla, že reaktor na jihu země, v blízkosti dánských hranic, musí ukončit provoz ke 31. květnu 2005. Švédská veřejnost je proti, s jadernou energií souhlasí 82 % lidí.
Státní podnik Vattenfall, jenž Barsebäck provozuje spolu s energetickou firmou Sydkraft, předpokládá, že finančních prostředky na uzavření budou uvolňovány podle již známého scénáře z dob předčasného ukončení provozu reaktoru Barsebäck 1.
Rozhodnutí uzavřít i druhý reaktor Barsebäcku se očekávalo již delší dobu. V říjnu tohoto roku oznámila švédská vládní strana sociálních demokratů svůj plán uzavření, neboť se jí nepodařilo dohodnout se s jaderným průmyslem na detailech a časovém rozvrhu postupného odstavování švédských elektráren. Státem jmenovaný vyjednavatel Bo Bylund doufal, že se podaří uzavřít s provozovateli smlouvu na bázi německého modelu odstavení (vláda se s provozovateli dohodla na odstavení elektráren po ukončení jejich životnosti, ta je stanovena na 32 let). „Naší dlouhodobou vizí je Švédsko, které bude získávat veškerou svou energii z obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Bylund několikrát během jednání. Uznal však, že vývoj těchto zdrojů nejde tak rychle, aby energie z vody, větru a biomasy mohla okamžitě zastoupit výpadek z odstavených jaderných elektráren. „Na přechodné období tedy musíme rozumně zvýšit spotřebu zemního plynu,“ říká.
Reaktor Barsebäck 1 byl uzavřen v roce 1999 na bázi dohody o náhradě kapitálu a podílových fondů. Jednou z podmínek dohody bylo, že stát vyplatí hodnotu elektřiny, již by Barsebäck 1 vyrobil do konce své stanovené životnosti (tehdy 40 let). Zároveň se stát zavázal ke stejnému přístupu v případě Barsebäcku 2.
V době odstavení prvního reaktoru měli představitelé Barsebäcku plán vyřazení z provozu již hotový. Už tehdy ale říkali, že demolice elektrárny s velkou pravděpodobností nebude moci začít, dokud bude druhý rektor v provozu. „Je pravděpodobné, že demolice Barsebäcku 1 a 2 bude jeden společný projekt. Podle současného časového rozvrhu to znamená, že pilotní projekt začne kolem roku 2015 a demolice celé elektrárny asi v roce 2020,“ tvrdilo tehdy vedené elektrárny. Nynější rozhodnutí vlády ale znamená, že se plány budou muset přehodnotit.
Barsebäck 2 vyrobí 3,5 až 4,5 TWh elektřiny za rok, tedy asi 30 % veškeré elektřiny v nejjižnější části Švédska. Proti elektrárně léta protestuje Dánsko, jehož metropole Kopenhagen leží na dohled. Dánští aktivisté se v minulosti několikrát přivázali řetězy k branám Barsebäcku. Přesto je švédská veřejnost naladěna vůči odstavování jaderných elektráren negativně. V listopadovém průzkumu veřejného mínění se 82 % procent lidí vyslovilo pro zachování provozu všech 11 švédských elektráren či jejich výměnu za nové.

Zdroj: Nucnet, Vattenfall, ČNS

zpět na úvodní stránku