Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2005

3. blok JE Kalininská připojen k síti

Nový 3. blok jaderné elektrárny Kalininská (VVER 1000) byl poprvé připojen k elektrické síti v závěru minulého roku (16.12.04). Slavnostního uvedení do zkušebního provozu se zúčastnil i prezident Vladimír Putin, který této příležitosti využil a uspořádal zde mimořádné zasedání Státní dumy. Mezi jinými tématy zde bylo řečeno, že Rusko do r. 2010 postaví dva nové jaderné bloky a na 10 starších stávajících jaderných blocích provede rekonstrukci a prodloužení jejich životnosti. Dále zde byla probírána řada otázek jako zajištění jaderné a radiační bezpečnosti, mezinárodní spolupráce v jádře a další využití odstavených jaderných reaktorů z ruského vojenského námořnictva. P. Putin zde vyjádřil jednoznačnou podporu ruskému jadernému průmyslu a novým jaderným technologiím s tím, že tento průmysl bude hrát rozhodující roli v budoucí poptávce po energiích a Rusko bude upevňovat v této oblasti své světové postavení.

Ruské palivo pro JE Busher a nová jaderná elektrárna v Iránu

Rusko se připravuje podepsat koncem ledna 2005 dohodu o dodávce jaderného paliva pro JE Busher, která je t.č. budována s ruskou pomocí. Dohoda zahrnuje i část, která počítá s návratem použitého paliva zpět do Ruska. Podpis smlouvy bude společně s dalšími dohodami o pokračující jaderné spolupráci uskutečněn u příležitosti chystané návštěvy předsedy Ruské federální atomové agentury (Rosatom) p. Rumjanceva v Teheránu. Tyto záležitosti jsou již dohodnuty na úrovni pracovních komisí o ekonomické spolupráci, jakož i výstavba další nové jaderné elektrárny v Iránu.

Modernizace JE Loviisa

JE Loviisa zahajuje v lednu 2005 modernizaci svých řídících a automatizačních systémů. Finská energetická společnost Fortum, které Loviisa patří, financuje modernizaci této JE jejíž první fáze právě začíná a má být dokončena v několika fázích v r. 2014. Dodavatelem obnovy SkŘ je Framatome ANP a Siemens a tato bude stát v první fázi více než 50 mil. EUR.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku