Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2005

Nový sklad pro použité palivo na Ukrajině

Koncern Energoatom vybral americkou společnost Holtec Int. na kompletní dodávku centrálního dlouhodobého skladu pro použité jaderné palivo z reaktorů VVER 1000 a VVER 440 z JE Jižní Ukrajinská, Rovenská a Chmelnická. Má se jednat o suché skladování na úložišti jenž bude postaveno v tzv. zakázané zóně v blízkosti JE Černobyl. Program zahrnuje vypracování projektu, licencování, výstavbu a uvedení do provozu tohoto zařízení. Kapacita zařízení má být v počáteční fázi 2500 použitých palivových kazet z VVER 1000 a 1100 kazet z VVER 440.

Rusko je připraveno dodat do Íránu sedm bloků VVER 1000

Rusko je připraveno dodat do Iránu dalších sedm jaderných bloků VVER 1000, podle ředitele federální Agentury pro atomovou energii Rosatom Alexandra Rumyanceva. Na současném mezivládním jednání byl odsouhlaseno, že výstavba JE Bushehr-1 s ruskou pomocí pokračuje podle plánu a bylo dohodnuto zahájení přípravy na výstavbu druhého bloku Bushehr-2. Co se týká dalších bloků, tak Irán požádal mezinárodní společenství o pomoc v tomto projektu a v současnosti probíhají jednání s EU o výstavbě dalších 5 bloků. Francie, Německo a Velké Británie navrhly postavit nové jaderné elektrárny, ale to pouze v případě, že by se Irán vzdal svých programů na obohacování uranu. Rusko se chce dle p. Rumyanceva na stavbě těchto nových bloků také podílet.

Japonsko zdvojnásobí produkci elektřiny z jaderných elektráren

Japonsko se bude více orientovat na využívání jaderné energetiky - do roku 2050 se má z jádra vyrábět 60% elektrické energie. To je zhruba dvojnásobná hodnota, než je tomu nyní. Tyto údaje byly zveřejněny ve zprávě JAIF (Japan Atomic Industrial Forum), kterou vypracoval tým vědců pod vedením profesora Keiji Kanda, ředitele japonského institutu Energetické politiky. Zpráva se zabývá průřezově všemi dostupnými zdroji energie a priorita v energetickém mixu byla dána výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách a výrobě vodíku s využitím jaderných elektráren. Předpokládá se, že v r. 2050 bude v Japonsku 90 000 MW v jádře a z toho 20 MW tepelného výkonu pro výrobu vodíku.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku