Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2005

Rekordní výroba z JE ve Švédsku

Švédské jaderné elektrárny dosáhly v loňském roce rekordní výroby ve výši 75 TWh, což představuje nárůst ve výrobě cca 15% oproti roku 2003. Zvýšená produkce změnila i podíl jádra na výrobě elektřiny v zemi na 50,7%. Celkově se ve Švédsku vyrobilo 148 TWh a vyvezlo 2 TWh. Podíl ostatních zdrojů byl: vodní elektrárny 59 TWh, větrné 0,75 TWh a jiné zdroje 13 TWh.

Licence pro nové typy reaktorů CANDU ACR-700

Kanada se snaží získat licenci na stavbu nových typů reaktorů Candu ACR-700 u amerického úřadu NRC. Mezitím se ale rozpadlo jejich partnerství se společností Dominion, kde kanadská Technologies spolu s Bechtel a Hitachi America se snažili získat od úřadu pro energetiku DOE financování poloviny z 500 miliónů USD na zapracování projektového úkolu pro výstavbu nové JE. Energetická společnost Dominion chce postavit nový referenční blok na území stávající JE North Anna. 14. ledna společnost Dominion oznámila, že mění jiného dodavatele projektu a to General Electric s novým typem reaktoru ESBWR (Economic and Simplified Boiling Water Reaktor), především z důvodu, že žádný reaktor Candu nemá dosud v USA licenci a očekává se dlouhý schvalovací proces. AECL však úsilí nevzdává a usiluje o získání této licence v USA.

Jaderné bloky v Nigérii

Africká Nigérie oficiálně požádala MAAE o asistenci při výstavbě dvou jaderných bloků 1000 MW. Země žádá podporu MAAE při vývoji a výstavbě dvou výrobních bloků, jenž by sloužily pro pokrytí základního zatížení v elektrické síti Nigérie. Vláda oznámila, že se chystá zvýšit výrobu elektrické energie ze současných 3000 MWe na nejméně 10000 MWe do roku 2007, vzhledem k stále častějším výpadkům místních sítí z důvodů přetížení.

Další jaderný blok spouštěn v Japonsku

Japonská společnost Tohoku Electric Power spouští další nový blok jaderné elektrárny Higashidori-1 (BWR) o výkonu 1067 MW. Dne 24.01.2005 bylo na tomto reaktoru poprvé dosaženo kritického výkonu. První připojení k síti se plánuje na březen 2005 a 100 % výkonu má dosáhnout v červnu 2005. Tím se počet jaderných energetických bloků v Japonsku zvyšuje na celkový počet 55 provozovaných bloků.

Modulární vysokoteplotní reaktor v Číně

Konsorcium výzkumných a investičních společností v Číně se dohodlo o výstavbě komerčního demonstračního jaderného reaktoru - modulárního vysoko-teplotního reaktoru (HTR). Jedná se o výzkumný ústav jaderných a nových energetických technologií INET společně s universitou Tsinghua s investory China Huaneng Group (CHG) a China Nuclear Engineering & Construction Corp (CNEC). Stavba tohoto reaktoru s výkonem 200 MWe má být zahájená v r. 2006 a její dokončení se očekává v r. 2010. 10% investic je ponecháno pro účast cizích investorů.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku