V Dolní Rožínce budou dobývat uran o půl roku déle

O půl roku déle se bude oproti původním plánům těžit uranová ruda v Dolní Rožínce na Žďársku. O tom, že téměř čtyři stovky horníků zůstanou pod zemí déle, rozhodl o ministr průmyslu Milan Urban.
"Státní podnik Diamo v souladu s vládním usnesením začne s likvidací těžby od ledna 2006, ale souběžně s ní díky výjimce do července 2006 vytěží navíc přes 100 tun uranové rudy," řekl ředitel podniku Jiří Jež.
"Těžba se měla zastavit už před dvěma roky, ale rozhodnutím Zemanovy vlády byla prodloužena do roku 2005. Prodloužení těžby je v kompetenci ministra a nijak se nevymyká vládnímu usnesení," vysvětlil Jež.
Likvidační práce chtěl podnik podle původního plánu zahájit už letos v pololetí. "Proti původním propočtům se ale při těžbě a průzkumu v jednotlivých těžebních blocích objevily nové zásoby uranu, které umožňují prodloužení těžby v ložisku Rožná o půl roku," objasnil důvody odložení útlumu Břetislav Sedláček, pověřený řízením odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka.
Souběžně s těžbou se bude důlní dílo připravovat na zatopení. Prvních sto třicet pracovníků obslužných provozů a techniků sice dostane ke konci března výpověď, ale necelé čtyři stovky horníků si pobyt v dole prodlouží.
Loni se v posledním uranovém dole v Česku vytěžilo 362 tun uranu, což je stejně jako v roce předcházejícím. Letos se podle plánu mělo vytěžit 294, ale prodloužením těžby to bude 345 tun. Do pololetí 2006 se pak plánuje vydobytí 104 tun.
"Proti původnímu plánu se tedy v ložisku Rožná navíc vytěží přes 150 tun," shrnul Jež. "Prodloužení těžby v lednu doporučila dozorčí rada podniku. Diamo se také dohodlo se společností ČEZ, která by měla uranový koncentrát odebrat za stávajících podmínek," uzavřel Jež.

Zdroj: Mladá fronta DNES

zpět na úvodní stránku