Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2005

Nová JE v Indii

Indie spouští novou jadernou elektrárnu Tarapur-4 (PHWR, 540 MWe), která dne 6.března 2005 dosáhla první kritičnosti. Celý projekt a dodávka zařízení je čistě indická záležitost. Dle hmg má být blok uveden do komerčního provozu v srpnu 2005 a sousední blok Tarapur-3 o 9 měsíců později. Oba bloky jsou navrženy a vyrobeny „Nuclear Power Corp of India Ltd (NPCIL)“.

Spouštění JE Pickering-1

Společnost Ontario Power Generation (OPG) finišuje s dokončením spouštění v minulosti vyřazeného jaderného bloku Pickering-1. Fyzikální spouštění se plánuje na počátek léta a energetické spouštění v září-říjnu 2005. V současné době jsou přípravné práce již z 80% hotové a OPG žádá o provozní licenci. Všechny čtyři bloky Pickering A byly vyřazeny z provozu v r.1997 z důvodu mnoha technických i organizačních závad (tehdy Ontario Hydro). Blok 4 byl znovu spuštěn v září 2003, ale 2. a 3. blok zůstávají stále zakonzervovány. Jaderný dozor CNSC doporučuje vydání licence pouze na 5 roků.

Nové jaderné bloky v Mexiku

Federální komise pro elektrifikaci CFE navrhla mexické vládě výstavbu nových jaderných bloků pro zajištění narůstající potřeby elektřiny v zemi a také jako alternativu fosilním palivům plynu a uhlí. V příštích sedmi letech bude totiž Mexiko potřebovat nárůst kapacity o 40 000 MW na zajištění svých potřeb. Z toho 10 000 MW nových zdrojů se plánuje v jádře.
Konkrétně jde o výstavbu dalších bloků na JE Laguna Verde (kde je v současnosti 2x 1282 MWe, BWR), dále jsou k dispozici dvě nové lokality pro nové JE a ještě v tomto roce proběhne plánované zvýšení výkonu bloků Laguna Verde z 1282 na 1410 MWe.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku