JE Dukovany ušetřila díky kvalitnějšímu palivu proti plánu 6 mld.Kč

Jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku snižuje každoročně náklady, protože používá kvalitnější palivo. Po spuštění do provozu před 20 lety se veškeré palivo v reaktoru muselo vyměnit během tří let, nyní se cyklus prodlužuje o dva roky. Na nákupu paliva a na jeho uložení po použití tak elektrárna proti původnímu projektu ušetřila šest miliard korun, řekl ČTK mluvčí Petr Spilka.

Cena paliva tvoří asi čtvrtinu výrobních nákladů jaderných elektráren. Pro Dukovany jej vyrábí ruská firma TVEL v závodě Elektrostal u Moskvy. V prvních letech provozu elektrárny se palivo měnilo během tří let. Z každého reaktoru se tedy při pravidelné odstávce každý rok vyvážela jedna třetina z celkových zhruba 350 kazet s palivem. Obměna se pak prodlužovala na čtyři roky. Od roku 2003 elektrárna přechází na pětiletý cyklus. Všechny čtyři dukovanské bloky na něj budou převedeny do tří let.

V každém bloku se pak bude ročně měnit jen 72 kazet, proti původně projektovým předpokladům o 38 procent méně; množství použitého paliva ze všech čtyř bloků ročně klesne o více než 20 tun. Vyhořelé palivo se po ochlazení ukládá do skladu na území elektrárny. Trvalé úložiště pro něj zatím chybí. Podle odborníků se v budoucnu možná znovu zpracuje.

Dukovany na Třebíčsku letos dodají do sítě 13,6 terrawatthodin (TWh) elektřiny, podobně jako loni. Dosavadní největší český energetický zdroj má letos poprvé předstihnout jihočeský Temelín, který plánuje asi 13,7 TWh. V Dukovanech se nyní modernizuje zařízení, s cílem zajistit bezproblémový provoz nejméně do roku 2025. ČEZ za ni do roku 2012 vydá zhruba 12 miliard korun, z toho letos 1,4 miliardy.

Zdroj: Zpravodajství ČTK

zpět na úvodní stránku