Dukovany chtějí "žít" déle

Vedení elektrárny chce požádat o prodloužení licence k provozu až do roku 2045

Starší z dvou českých jaderných elektráren svůj provoz zřejmě jen tak neukončí. Vedení společnosti ČEZ totiž požádá pro Dukovany Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení provozní licence, která zatím platí do roku 2015. Celková doba provozu elektrárny by se tak prodloužila až na šedesát let.
Energetici argumentují vynikajícím stavem Dukovan, které údajně patří mezi 15 procent nejméně poruchových jaderných elektráren na světě. Zatímco za současných schválených podmínek by měly Dukovany za deset let ukončit provoz a připravovat zařízení k likvidaci, v případě souhlasného stanoviska úřadu by prý mohla elektrárna dodávat elektřinu až do roku 2045.
Šéf divize výroby společnosti ČEZ Jiří Borovec potvrdil, že se firma v nejbližší době pokusí vyjednat s SÚJB minimálně desetileté prodloužení provozu Dukovan. Ředitel elektrárny Zdeněk Linhart už veřejně prohlásil, že Dukovany by mohly fungovat až dvojnásobnou dobu, než na jakou byly původně plánovány, tedy celkem šedesát let.
Elektrárna zahájila zkušební provoz 3. května 1985, skončit s výrobou měla původně po třech desetiletích. "Nyní se ale ukazuje, že zařízení je proti původním předpokladům v mnohem lepším stavu," tvrdí Borovec. Elektrárna navíc prochází rozsáhlou modernizací, včetně modernizace řídicích systémů. Provoz lze prodloužit o 10 let O prodloužení licence žádají z podobných důvodů i desítky jaderných elektráren na celém světě. Společnost ČEZ vidí ideální příklad ve Spojených státech, kde elektrárny chtějí prodloužit licenci ze čtyřiceti na šedesát let.
Dukovany přitom údajně za dobu své existence patří k těm nejspolehlivějším jaderným zařízením. Už v době svého spouštění trpěly mnohem menší poruchovostí než novější Temelín. "Počet poruch v provozní části Dukovan opravdu řadí tuto elektrárnu ke světové špičce spolehlivosti," potvrdila LN předsedkyně SÚJB Dana Drábová. "Určitě ale nepovolíme provoz jedním rozhodnutím až do roku 2045. Na rozdíl od USA se v Česku posuzují žádosti o prodloužení provozu maximálně na deset let," řekla Drábová. Po uplynutí této doby by pak mohl provozovatel žádat licenci na další desetiletí.
Už dnes se dá ale očekávat tvrdý odpor zejména ekologických aktivistů.

Zdroj: Lidové noviny

zpět na úvodní stránku