Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2005

EdF zvýší svoje působení v Itálii

Elektrárenská společnost EdF oznámila, že zvýší svoje působení v Itálii, konkrétně se chystá navýšit svůj podíl v druhé největší italské elektrárenské společnosti Edison a uzavřít dohodu o spolupráci se společností Enel. V Edison bude mít podíl 50% společně s AEM z Milána. Podrobnosti transakce budou zveřejněny v nejbližších dnech. P. Pierre Gadonneix (CEO) řekl, že právě prováděná transakce plně koresponduje se současnou strategií růstu Skupiny EdF v Evropě. Jednání s Enel zase představují jejich 12,5% podíl na investici nové JE ve Flamanville (reaktor EPR). Podmínky dohody o účasti jsou již téměř dokončeny a v současné době je tato předložena Evropské komisi ke schválení. Společnost Enel je podporována italskou vládou, aby zvýšila podíl dovozu elektřiny z jaderných elektráren, protože závislost země převážně na fosilních palivech způsobila nejdražší elektřinu v Evropě.(NucNet ,10.05.2005)

JE Davis-Besse dostala od NRC pokutu 5,45 mil USD

Americká energetická společnost Fenoc, provozující JE Davis-Besse dostala od státního úřadu pro jadernou bezpečnost NRC pokutu ve výši 5,45 mil USD (nejvyšší v celé historii). Je to však jen zlomek z 600 mil USD, jenž společnost ztratila v důsledku dvouleté odstávky a nápravy nedostatků. Záležitost souvisí s událostí poškození víka tlakové nádoby reaktoru, jenž byla zjištěna v březnu 2002. Fenoc nyní posuzuje oznámení NRC a v této souvislosti říká, že následně vyšetřovala kořenové příčiny události, provedla výměnu víka TN, provedla množství personálních změn a zlepšila mnoho provozních programů a zařízení. Důvodem pro udělení pokuty označuje NRC liknavost a uvedení reaktoru do provozu po odstávce v 05/2000, bez zjištění příčin netěsnosti, jenž způsobila závažné korozní poškození. Dále to bylo nedodržení požadavků NRC (nedostatečný systém kontrol víka tlakové nádoby R) a příslušný objem informací předávaný NRC v r.2000.

Areva rozšiřuje výrobu komponent pro JE

Společnost Areva se chystá investovat 30 mil EUR do svého závodu v Chalon Saint Marcel, který se specializuje na výrobu těžkých strojírenských komponentů pro JE jako jsou tlakové nádoby reaktorů, parogenerátory a kompenzátory objemu. Jedná se o rozšíření výrobních hal o 2900 m2, jenž mají být dokončeny v r. 2006. Tato investice souvisí mj. s úspěšnou prodejní strategií v USA, kde skupina získala vedoucí postavení na trhu záměny těžkých komponent pro JE.

BNFL a Areva budou spolupracovat na výstavbě PBMR v JAR

Společnost na výstavbu nového jaderného reaktoru PBMR Ltd vede intensivní jednání s domácími i zahraničními společnostmi, vč. spol. Areva, aby dala dohromady 1,9 miliardy USD na svůj projekt výstavby této JE. Společnost oznámila, že dosavadní jednání s potenciálními investory jsou velice slibná a že kromě British Nuclear Fuel plc se zajímá i francouzská Areva. Dalšími domácími investory je společnost Escom a International Development Corporation.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku