Stále více environmentalistů podporuje jadernou energii

Další světově známý environmentalista se vyjádřil ve prospěch jaderné energie a předpověděl, že během příštích deseti let se hlavní proud ekologického hnutí obrátí pro jadernou energii.

Stewart Brand, zakladatel organizace Whole Earth, vydávající publikace Whole Earth Catalogue, řekl: “Jediná technologie schopná zajistit energii a zastavit vypouštění oxidu uhličitého do atmosféry je jaderná energetika“. Uveřejnil svůj komentář v květnu v článku publikovaném v edici Technology Review vydávané US Massachusetts Institute of Technology (MIT). V článku se říká: „Jádro má určitě problémy....ale má také výhody, z nichž největší je, že neznečišťuje atmosféru. Jaderný průmysl je zralý, má půl století zkušeností a stále se zlepšující technologie.“

Stewart Brand se narodil v USA a je jedním z ekologů, kteří se v poslední době profilují silnou podporou jaderné energie, stejně jako např. spoluzakladatel Greenpeace Patrick Moore a tvůrce teorie Gaia James Lovelock.
Na vysvětlenou, proč myslí, že podpora jádra mezi ekology poroste, říká: „Úspěch environmentálních hnutí je poháněn dvěma mocnými silami – romantismem a vědou, které mohou někdy být v opozici. Romantici se identifikují s přírodou, vědci ji studují. Romantici jsou moralisti, rebelují proti síle, odmítají připustit své chyby. Vědci jsou etičtí, rebelují proti dogmatům, pochybování je jim vlastní. Environmentalisté mají kvazi-religiozní aversi k jaderné energii, útočí na ty, kdo se za ní postaví. To přitáhne zájem veřejnosti a vzbudí debatu, která dosud nebyla vítaná. Příčina globálních klimatických změn je ve spalování fosilních paliv. Musí být uděláno vše pro to, aby se zvýšila energetická účinnost a aby se energie vyráběla bez uhlíkových emisí – pomocí větru, slunce, vody. Ale i když to uděláme, nebude to zdaleka stačit. Jedinou technologií schopnou zastavit znečisťování atmosféry CO2 je jaderná energetika.

(Pozn.: Whole Earth Catalogue v předchozích letech vyhrál US National Book Award. V článcích se soustřeďuje na alternativní energetické zdroje včetně jaderné energetiky.)

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku