Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2005

Vývoj pokročilých reaktorů v Japonsku

Japonsko se chystá změnit svou orientaci při vývoji nových jaderných reaktorů z rychlých breederů na pokročilé lehkovodní reaktory. Tuto informaci oznámila vládní Agentura pro přírodní zdroje a energetiku. Nové projektové návrhy by měly vést k 20% snížení stavebních a provozních nákladů, 20% snížení množství použitého jaderného paliva a zlepšeným bezpečnostním vlastnostem. Agentura připravuje finanční zdroje pro tento vývoj při plánování rozpočtu na příští rok. Tato příprava probíhá nehledě na to, že firma Hitachi nezávisle vyvíjí pokročilý varný reaktor ABWR a konsorcium firem Mitsubishi a Westinghouse a čtyři další společnosti pracují na vývoji pokročilého APWR (1500 MWe), jenž má být základnou nové generace japonských tlakovodních reaktorů.

Jádro - šance pro rozvojové země

Jádro může být klíčovým hráčem pro rozvojové země, říká Generální ředitel MAAE p. Mohamed ElBaradei. Dr ElBaradei, který byl minulý týden znovu zvolen do funkce Generálního ředitele mezinárodní agentury pro atomovou energii MAAE prosazuje, aby jaderná energie hrála klíčovou úlohu při dalším rozvoji rozvojových zemí. Jedná se o energetiku, zdravotnictví, zemědělskou produktivitu, zajištění pitné vody a další oblasti. MAAE organizuje projekt INPRO, jenž v současnosti připravuje 6 studií nových typů jaderných reaktorů a palivového cyklu, které by byly nejvhodnější pro rozvojové země. Jedná se o příštích 50 roků, kdy se očekává masivní rozvoj jádra především v Asii a rozvojových zemích. V těchto studiích se připravují nejenom technická řešení, ale i otázky odpovědnosti a záruk, pojištění, dozorování a licencování, harmonizace standardů a norem. Mezinárodně platná validace by významně ušetřila potřebné finanční zdroje. P. Omoto, ředitel projektu INPRO říká, že MAAE vypracuje předpisy a návody pro mezinárodní využívání jaderné energie, jenž rozvojovým zemím výrazně pomohou, zejména v oblasti příprav a implementace jaderné energetiky.

4 nové jaderné bloky AP 1000 v Číně

Konsorcium společností Westinghouse Electric Company a Mitsubishi Heavy Industrie oznámilo, že třetím partnere v nabídkovém řízení pro výstavbu 4 nových jaderných bloků AP 1000 v Číně bude Shaw, Stone & Webster Nuclear Services (americká společnost), jenž bude plnit architekt-inženýrské služby. Jedná se o dva bloky na JE Sanmen a další dva bloky na JE Yangjiang. Nabídka byla předložena v únoru 2005 vedle dalších konkurenčních firem - francouzské firmy Areva a ruské firmy Atomstroiexport. Výsledky oznámí čínská State Nuclear Power Technology Copany koncem letošního roku.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku