Politici uvažují o jaderné energii

Západní Evropa a Spojené státy stojí před rozhodnutím, zda pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, či zda vsadit na jiné zdroje. Přestože je postoj veřejnosti k jádru díky bezproblémovému provozu elektráren převážně smířlivý, i nadále je jaderná tématika citlivým bodem. Její podpora je významným politickým rozhodnutím.

Americký prezident George Bush proklamoval nutnost investovat do jaderné energetiky již před několika měsíci. Minulý pátek na podporu svého prohlášení navštívil elektrárnu Calvert Cliffs ve státě Maryland, jež jako první ve Spojených státech získala v roce 2000 povolení k prodloužení provozu o 20 let. Její životnost se tím protáhla až do roku 2036. Amerika získává z jaderných elektráren asi pětinu své energie, čímž ročně ušetří asi 700 miliónů tun skleníkového plynu CO2.

Také v Evropě začínají politici mluvit o jaderné možnosti otevřeněji. Ve Finsku již probíhá výstavba reaktoru 3. generace v lokalitě Olkiluoto, Francie získala tento týden zelenou pro mezinárodní projekt ITER zaměřený na jadernou fůzi. Dostavbu jaderné elektrárny plánuje Bulharsko, kde se o zakázku uchází konsorcium českých firem (ŠKODA JS, ŠKODA Praha a Ústav jaderného výzkumu Řež). O nutnosti alespoň začlenit jadernou energii do výběru pro budoucí státní energetickou koncepci mluví i Polsko.

Asie na rozdíl od západní polokoule v investicích do jaderné energetiky nikdy nepolevila a plánuje její masivní využívání. Jadernými tygry jsou především Čína, Indie a tradičně i Japonsko.

Co řekli o jaderné energetice:

„Vyrábíte elektřinu a přitom současně pomáháte udržet životní prostředí čisté. To je důležitá kombinace talentu a Američané by si měli uvědomit, že je to možné jen díky rozšíření jaderného programu.“ (George Bush, americký prezident, návštěva Calvert Cliffs v červnu 2005)

„Jako zodpovědnému politikovi mi záleží na tom, aby naše výroba elektřina zůstala co nejlevnější, abychom zůstali v maximální možné míře nezávislí na dovozu energie a abychom zůstali věrní našemu závazku ochrany klimatu. V těchto bodech zůstává jaderná energie nanejvýš zajímavým řešením.“ (Elvira Bader, poslankyně švýcarské Křesťansko-demokratické strany lidové, konference Švýcarského jaderného fóra, červen 2005)

„Když základem naší energetiky nemůže být uhlí, pak co? Jsem jednoznačně pro rozvoj jaderné energie v Polsku – prostě nevidím jinou možnost.“ (Tomasz Podgajniak, náměstek ministra životního prostředí, duben 2005)

„Vítám debatu o jaderné energii. Kam dospěje a jaké ekonomické řešení nakonec zvítězí, to nevím, ale myslím si, že bychom měli být už natolik vyspělí a natolik rozumní, abych o tom mohli diskutovat.“ (John Howard, australský premiér, červen 2005)


Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku