Bývalý tiskový mluvčí Greenpeace v Černobylu zmutoval v "nezávislého novináře"

V 37. čísle časopisu Týden vyšla reportáž Václava Vašků Černobyl: vstup zakázán!. Autor v ní bohatě využil snad všechny stylistické a dramaturgické nástroje, jen aby následky katastrofy co nejvíc nafoukl. Italský semiolog Umberto Eco, který v knize Skeptikové a těšitelé skvěle analyzoval postupy záměrné exploatace kýče v pokleslé literatuře, by jistě ocenil přeslazeně emotivní způsob, jakým Vašků pracuje s "hlubokými lidskými příběhy". Například jeho dětské ruce, které napsaly vzkaz "Prosím, nezabíjejte Žulku, je hodná", obsadily v mém osobním kýčovitém obludáriu čestné druhé místo hned vedle sádrového trpaslíka.

Internetová verze reportáže bohužel neobsahuje box s názvem "Co se stalo 26. dubna 1986". Čtenáři Neviditelného psa tak zůstanou ochuzeni o možnost na vlastní oči posoudit, jak dalece Vašků překroutil nedávno zveřejněnou zprávu panelu OSN o následcích Černobylu. Napsal, že radiací bylo postiženo pět milionů lidí, zatímco zpráva uvádí číslo 600 000. Zamlčel, že zpráva vyznívá optimisticky - následky Černobylu jsou podle ní "spíše hospodářské a psychologické, ne zdravotní nebo ekologické". Nezmínil šéfa panelu OSN Burtona Bennetta, podle něhož měla nehoda vliv "jen" na zdraví záchranářů a cca čtyř tisíc dětí, které včas nedostaly jodové tabletky (nepouštějme se do spekulací, jestli je to málo nebo moc). "Ale v celku se nám nepodařilo zjistit negativní dopady na zbytek místních obyvatel v okolních oblastech," zdůrazňuje Bennett. "Nezjistili jsme ani natolik významnou kontaminaci okolí, aby představovala vážné nebezpečí pro lidské zdraví s výjimkou několika uzavřených oblastí."

Václav Vašků ale především čtenářům Týdne zatajil, že za hlavní následek havárie zpráva OSN označila "paralyzující fatalismus", který vznikl v důsledku "přetrvávajících mýtů o vlivu radiace". Máme všechny důvody domnívat se, že to udělal záměrně. Mýty a strach, který je podle OSN mnohem škodlivější než havárie sama, totiž šíří organizace Greenpeace, v níž Václav Vašků řadu let pracoval jako tiskový mluvčí.

Pomiňme ale, že text reportáže je věcně překroucený a jednostranně zaujatý. Hlavní otázka zní, proč vůbec Týden nechá o Černobylu psát člověka, který byl v minulosti placen za propagandu proti jaderné energetice. Existuje jen jediné možné vysvětlení: Václavu Vašků se v Černobylu stalo něco podobného jako hrdinům legendárního komiksu Fantastická čtyřka. Byl zasažen radiací, která všechny jeho vazby na Greenpeace spálila. Někdejší tiskový mluvčí Greenpeace pod vlivem záření zázračně zmutoval v "nezávislého novináře". Po bývalém šéfovi toxické kampaně Greenpeace Miroslavu Šutovi je to už druhý případ, kdy se lidé finančně propojení s touto organizací pokoušejí zapojit do veřejné diskuse o agendě Greenpeace jako "tabula rasa".

Ale teď vážně: Václav Vašků nemůže být v ekologických tématech "nezávislým novinářem" už z definice. Vydává se za něj přitom opakovaně. Loni vyšla v Týdnu jeho reportáž o katastrofě v indickém Bhópálu. Do Indie přitom Václava Vašků vyslala jeho mateřská organizace, pro kterou v Bhópálu v té době pracoval. Že nezištně pomáhal obětem havárie chemičky? Před časem jsem na Neviditelném psu podrobně doložil, že Greenpeace díky Bhópálu pomáhají především sami sobě. Jménem obětí havárie vybírají od veřejnosti peníze, ze kterých pak ale předají obětem jen směšný zlomek. Že je tomu skutečně tak, prokázala později Rada české televize, které si Greenpeace stěžovali na mou reportáž pro pořad Fakta. Bhópálskou reportáž Václava Vašků v Týdnu lze tedy chápat jako cílenou mediální podporu nemravnému fundraisingu, zneužívajícího utrpení statisíců lidí.

Ještě horší je, že Vašků se za "nezávislého novináře" vydává také ve veřejnoprávní České televizi. Loni na podzim pro ni připravil pořad o ochraně velryb. Jde o další téma, na kterém jeho bývalý zaměstnavatel fundraisuje peníze.

Nezávislá a seriózní média typu Týdne by si měla pečlivě hlídat, aby do nich nepronikaly články lidí finančně propojených s různými lobby. Zmutovaní hrdinové Fantastické čtyřky aspoň pomáhali silám dobra.

Zdroj: Neviditelný pes, Ivan Brezina

zpět na úvodní stránku