Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2005

Projekt na závod na výrobu paliva pro PBMR

Společnost RWE Nukem GmbH dostala kontrakt na dodávku detailního projektu závodu na výrobu paliva pro jaderné reaktory PBMR (Pebble Bed Modular Reaktor) v Jižní Africe. Závod bude vybudován v Pelindaba a bude dodávat palivo pro první prototypovou elektrárnu PBMR. Kontrakt je uzavřen na období dvou let s další možností prodloužení na konzultace, technický servis, podporu na místě i dozorné činnosti.

Indie zvýší výkon v JE z 3000 na 40000 MWe

Indie potvrdila svůj záměr se stát plnohodnotným členem v mezinárodním projektu termojaderné fúze – projektu ITER a připojit se také k aktivitě vývoje reaktorů 4. generace - „Generation IV International Forum (GIF). Předseda indické atomové energetické komise p. Anil Kakodkar podal oficiální žádost svým dopisem adresovaným na Evropskou komisi se připojit k této iniciativě. Mezitím ministerský předseda Indie p. Manmohan Singh zveřejnil, že země může zvýšit svou výrobní kapacitu z jaderných zdrojů ze současných 3000 MWe na 40000 MWe během příštích 10 let. Nedostatek energetických zdrojů je dle p. Singha hlavní překážkou ekonomického rozvoje Indie. Tento ambiciózní plán je reálný, vzhledem k současné podpoře USA a zrušení zákazu na dovoz jaderných a hi-tech technologií do Indie.

13 nových jaderných bloků v Pakistánu

Podobně jako Indie, také Pakistán plánuje masivní rozvoj jaderné energetiky. Atomová energetická komise PAEC připravuje návrh pro Evropskou komisi a USA na výstavbu 13 nových jaderných bloků. Aby rozptýlili obavy ohledně nešíření jaderných materiálů, tak navrhují plné vlastnictví jaderného zařízení západními zeměmi, nebo společné vlastnictví s Pakistánskou stranou pod celkovým dozorem nezávislé atomové agentury MAAE ve Vídni. Celkově očekávají touto cestou získat 8400 MWe výkonu z jaderných elektráren.

Dohoda Indie s Kanadou a Francií

Indie zahájila novou etapu spolupráce s tradičně jádro-podporujícími zeměmi jako je Kanada a Francie. 26.září se v Kanadě dohodli ministři zahraničních věcí Indie a Kanady, že vytvoří vzájemně výhodný rámec výměny informací v otázkách jaderné bezpečnosti a rozšíří vědeckou a technickou spolupráci. Kanada bude do Indie dodávat zařízení do civilního jaderného průmyslu, včetně zařízení do JE dle mezinárodně platných dohod (NSG). Obdobnou dohodu o spolupráci uzavřela Indie s Francií již 12.září prostřednictvím indického ministerského předsedy p. Manmohan Singha a francouzského presidenta p. Jacquese Chirana. V závěrečném komuniké se praví, že jaderná energetika poskytuje bezpečný a životnímu prostředí přátelský trvale udržitelný zdroj energie.Tyto politické aktivity jasně ukazují na přípravu masivního rozvoje jaderné energetiky na indickém kontinentě a také na to, že tradiční dodavatelé jaderných technologií se chystají svést boj o tyto trhy.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku