250 miliard kilowatthodin z Dukovan

Dnes (18.11.2005) v 5:25 hod dosáhla Jaderná elektrárna Dukovany celkové výroby čtvrt bilionu kilowatthodin, je to hodnota za níž lze postavit v ČR na 700 kilometrů dálniční sítě nebo 2,5 Temelína.

Jaderná elektrárna Dukovany vstoupila do energetického provozu 24. února 1985, kdy byl přifázován k síti první z celkem osmi turbogenerátorů. Byl to generátor s turbínou Marií. Každý z osmi turbogenerátorů a turbíny Marie/Alena 1. bloku, Zdena/Irena 2. bloku, Dáša/Lenka 3. bloku a Gerda/Marta 4. bloku tenkrát vyrobily každou hodinu 220 tisíc kilowatthodin. V současnosti probíhá postupná modernizace výrobních bloků, na jejímž konci kolem roku 2011 by bloky a turbíny měly pracovat o téměř 10% efektivněji a měly by každou hodinu vyrobit celkem 8x 240 tisíc kilowatthodin.

Letos Jaderná elektrárna Dukovany pravděpodobně dosáhne na tři rekordní čísla. Po třistatisícím návštěvníku informačního centra, čtvrt bilionu celkem vyrobených kilowatthodin, by to na Silvestra tohoto roku měla být nová rekordní roční výroba přes 13miliard a 700 milionů kWh. No uvidíme jak se to podaří, předpokládá to nejen včasné ukončení poslední odstávky na konci listopadu ale i bezporuchový provoz všech bloků do konce roku.

Petr Spilka

zpět na úvodní stránku