Armen Artavazdovič Abagyan

Zemřel jeden z nejvýznamnějších vědců a manažerů ruské jaderné energetiky. Armen Artavazdovič Abagyan s několiky svými blízkými tragicky zahynul 18. listopadu při požáru v obytném domě v Moskvě. Pohřeb se konal 24.11.2005.

Profesor Armen Abagyan patřil k nejznámějším osobnostem ruské i světové jaderné energetiky. Narodil se v roce 1933 ve Stěpanakertu v Náhorním Karabachu. V roce 1956 absolvoval prestižní Fyziko-technikcý institut v Moskvě a celý následující život věnoval jaderné energetice. Byl dlouholetým členem ruské akademie věd, zástupcem generálního ředitele Rosenergoatom – provozovatele ruských jaderných elektráren a ředitelem Ruského vědeckovýkumného institutu jaderných elektráren (VNIIAES). Pod jeho vedením se VNIIAES stal vedoucím ústavem v oblasti provozování, vědecké a technické podpory jaderných elektráren.

Do celosvětového povědomí se zapsal jako člen vrcholového týmu pro řešení černobylské katastrofy pro oblast dozimetrie a radiační ochrany. Byl spoluzakladatelem Světové organizace provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Tato organizace mu nedávno udělila své vrcholové vyznamenání - Nuclear Excellence Award.

Zdroj: ČEZ

zpět na úvodní stránku