Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2005

Nabídkové řízení na výstavbu JE Belene

Vláda prodloužila termín nabídkového řízení na výstavbu JE Belene o 45 dní do 1.února 2006. V nabídkovém řízení jsou dvě konsorcia: jedno vedené Škodou Praha spolu s Citibank and italskou Unicredito a druhé je ruský Atomstroyexport spolu s Siemens a Framatome.

Odstavení bohunických bloků V-1

Ministerstvo hospodářství oznámilo, že počítá s původním dohodnutým termínem odstavení JE Jaslovské Bohunice V-1 – 1. bloku na konci roku 2006 a 2. bloku na konci roku 2008. Bývalý ministr hospodářství p. Pavol Rusko požadoval prodloužení odstavení obou bloků současně až v r. 2008, zejména z bezpečnostních důvodů, ale současné vedení chce dodržet původní závazek. Slovenský jaderný dozor k tomu dodává, že se jednalo jen o ekonomické důvody a že zde nejsou žádné bezpečnostní důvody pro postupné vyřazení obou bloků.

Přehodnocení odstupu od jádra v Německu

Jaderná energetika musí hrát v budoucnu v Německu daleko větší roli než v současnosti. Ministr pro ekonomiku současné vlády p. Michael Glos se nechal slyšet, že současné plány Německa na vyřazení jádra z portfolia energetických zdrojů se musí znovu přehodnotit. Dodal, že země potřebuje rozumný mix energetických zdrojů, aby mohli garantovat dodávky elektřiny za nízkou cenu. Dle p. Glose to nedává žádný smysl, když Německo nakupuje jadernou elektřinu ze sousedních zemí a samo se k ní otáčí zády.

Prodloužení životnosti JE Torness

Společnost British Energy uvažuje s modernizací JE Torness, která má provozní licenci do r. 2023. Jedná se o dva bloky 2x 700 MWe typu AGR. Uvažuje se s výměnnou některých provozních částí elektrárny a prodloužení tak její životnosti nejméně do r. 2040.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku