Elektrárna bude muset omladit

Využití maximálního výkonu: na 88,5 procenta. Spolehlivost: 99,5 procenta. Výroba: téměř rekordní - přes 13,7 miliard kilowatthodin elektřiny.

To jsou čísla za rok 2005, která v úterý (10.1.2006) zveřejnilo vedení dukovanské jaderné elektrárny. Zařízení, ve kterém pracuje 1250 lidí, letos vstoupí do jedenadvacátého roku svého fungování. O tom, co se v elektrárně odehrálo a do budoucna odehraje, jsme hovořili s ředitelem Zdeňkem Linhartem.

* Jak si vedou Dukovany ve srovnání s Temelínem?

Dukovanské bloky vloni vyrobily více elektřiny než temelínské. Byli jsme pouhých šest hodin provozu od dosažení rekordu z roku 2003. Vloni jsme zaznamenali druhou nejvyšší výrobu v historii. Letos by pak měla být obě zařízení srovnatelná.

* Vloni z vašich úst zazněl plán výstavby nové elektrárny v Dukovanech - vedle dosluhující. Mělo se začít kolem roku 2025. Platí to?

Ty plány byly přehodnoceny. Po modernizaci systému kontroly a řízení na třetím bloku dnes víme, že elektrárna má předpoklad provozovat bloky déle než do roku 2025. Jde však o to prokázat Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, že zařízení bude dostatečně spolehlivé (Licence se prodlužují na deset let. U prvního bloku se takto stalo právě před několika dny -pozn. redakce).

* Jakou životnost má reaktor? Při stavbě elektrárny se hovořilo maximálně o 25 letech...

Ano, projektant vždy nadefinuje nějaké limity. My však provádíme na tlakové nádrži reaktoru dlouhodobě testy životnosti a ty ukazují, že nádoba může sloužit 70 let.

* Čím je to dáno?

Není to jen tím, že by nádoba byla tak dobrá, ale je to dáno i změnou provozování, změnou konfigurace paliva. Záření je v dnešní době mnohem menší, než bylo původně v projektu.

* Jaká částka se ročně v Dukovanech proinvestuje?

Teď jsme v období stabilního investování a jde asi o dvě miliardy korun.

* Co se například chystá na tento rok?

Systém kontroly a řízení budeme modernizovat i na dalších blocích. Na čtvrtém bloku také očekáváme výměnu nízkotlakých dílů turbín. Vedle toho otevřeme druhou budovu meziskladu použitého paliva. Kapacita bude rozšířena o 133 kontejnerů, což je dostatečné minimálně pro 40 let provozu elektrárny.

* Dukovany tedy „omlazují“ technologii. Jak to ale vypadá s personálem? Kolik vlastně potřebujete ročně vysokoškolsky vzdělaných expertů? Stačí české školství uspokojovat vaše požadavky?

V současné době stačí, protože ty potřeby jsou minimální. Pravdou však je, že dnes mají v některých klasických elektrárnách věkový průměr přes padesát let. Projekt omlazení se u klasických elektráren připravuje a u jaderných elektráren je to otázka tak pěti let.

* Takže nějaké rysy projektu už jsou?

Spíš jsou to střípky. Letos chceme v Dukovanech nabrat čtyři studenty z Vysokého učení technického v Brně, kteří omladí personál blokových dozoren.

Zdroj: Vysočina

zpět na úvodní stránku